Papa Franciscus'tan Halep saldırılarıyla ilgili sert tepki

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Halkı Devleti Başkanı Papa Franciscus, Halep'i topa tutma aşağıda tutanların, Tanrı'nın huzurunda hesap tahsis etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

Haftalık kabul günü dahilinde Vatikan'ın meşhur Aziz Petrus Meydanı'nda binlerce kişiye hitap eden Papa Franciscus, Suriye'de 5'inci yılına ulaşan iç savaşa ve Halep ile çevresinin günlerdir bombardıman aşağı tutulmasına da değindi.

"Düşüncelerim, bir kere daha sevgili ve ıstırap çeken Suriye ile birlikte" diye sözlerine başlayan Papa, şu ifadeleri kullandı:

"Dua ve manevi yakınlıkla acısını paylaştığım Halep halkının kaderine ilişkin dramatik haberler almaya devam ediyorum. Istırap çeken; çocukların, yaşlıların kadınların, herkesin öldüğü bu şehirde yaşananlar için derin endişe ve endişe duyuyorum."

Papa, zorunlu ve acele bir gereksinim olan sivillerin korunması konusunda herkesin üstün uğraş göstermesi gerektiğine ilişkin çağrısını da yineleyerek, "Bombardımanların sorumlularının vicdanına sesleniyorum: bunun hesabını Tanrı'nın huzurunda saptamak zorunda kalacaksınız" diye konuştu.

Suriye askeri kaynakları, Beşşar Esed rejimi ile Rusya'nın muhalif güçlere karşın hava saldırılarının arkasında, Esed'a alt birliklerin Halep'te muhaliflerin elindeki mevzilere karşı kara harekatı başlattığını da duyurmuştu.

Bombardımanlar sonucunda fazla sayıda sivilin de hayatını kaybettiği kaydedilirken, kentte mahsur kalan sivillerin durumunun daha da dramatik ayla gelmesinden üzüntü ediliyor.

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde destek çalışması yürüten gönüllüler, son sekiz gündür savaşta 1000'i aşkın kişinin öldüğünü aktarıyor.

Son olarak, muhaliflerin kontrolündeki kentin doğu kesiminde kalan son iki hastanenin de saldırılarda maksat alındığı haberleri gelmişti.

DHA

Anahtar Kelimeler:
haber haberler medya halep spor