Özbekistan'da ahali yeni cumhurbaşkanı için sandık başında

Özbekistan'da seçmenler, ülkeyi 27 sene idare eden Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un beyin kanaması geçirerek 2 Eylül'de hayatını kaybetmesinin arkasından yeni cumhurbaşkanını tahsis etmek için sandık başına gidiyor.

Seçmenlerin sabah erken saatlerden başlayarak yoğun ilgi gösterdiği seçimde, arasında Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev'in de bulunduğu dört namzet yarışıyor. Lokal saatle 06.00'da açılan sandıklar saat 20.00'de kapanacak. Seçim sebebiyle ülkenin büyük kentlerinde toplu taşıma araçları gün baştan başa ücretsiz hizmet veriyor.

Seçmenlerden 82 yaşındaki Letafet Karimova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürümekte zorluk çekmesine karşın Özbekistan'ın daha iyi bir geleceğe sahip olması için sandığa gittiğini belirterek seçimlerin Özbekistanlılar için şanslı olmasını diledi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir sandık görevlisi, vatandaşların sabahın erken saatlerinden itibaren sandıklara akın ettiğini ve katılımın yüksek olduğunu söyledi.

Seçimde, Ulusal Şahlanış Halkçı Partisi lideri Sarvar Atamuradov, Yargı Sosyal Demokrat Partisi lideri Nariman Umarov, Halk Müziği Demokrat Partisi lideri Hotamjon Ketmonov ile Liberal Demokrat Partisinden Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev yarışıyor.

Ülkedeki yasalara göre, katılım yüzde 33'ü aştığında seçimler geçerli sayılıyor. Herhangi bir adayın seçimleri kazanması için oyların yarısından fazlasını alması zorunlu. Somurtkan halde, en fazla oyu alan iki aday seçimlerin ikinci turunda yarışacak.

Yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip Özbekistan'da 21,5 milyona yakın belirli seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanı seçimi için ülke genelinde 9 bin 378, yurt haricen ise 44 sandık kuruldu.

Seçimi 50'ye yakın ülke ile arasında Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Dünya Seçim Organları Birliği (DSOB), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Egemen Devletler Topluluğu'nun (BDT) da bulunduğu kuruluşlardan 600'den pozitif milletlerarası gözlemci takip ediyor. Seçimlerde keza bin 300'e yakın yerli ve yabancı gazeteci devir yapıyor.

Kerimov'un cenazesini onbinler gözyaşlarıyla karşıladı

Gülnara Kerimova öldürüldü mü?

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İtalya halkı tüzük reformu için sandık başında

DÜNYA

Çin'de turuncu alarm!

DÜNYA

Mesud Barzani terör örgütü PYD'ye sert çıktı

DÜNYA

Fidel'in külleri son durağına ulaştı

DÜNYA

ABD'de yangın faciası: 9 ölü

DÜNYA

"İslam ve Yahudi karşıtı saldırılarda düşüş yaşandı"