ABD'de 8 Kasım'da yapılan seçimlerde, Demokrat Partili aday Hillary Clinton'dan yaklaşık 2 milyon eksik oy almasına rağmen, seçici kurul üyelerinin çoğunluğunu kazandığı için yeni başkan seçilen Donald Trump, Yeşil Parti adayı Jill Stein ve Clinton'ın, bazı eyaletlerde oyların her yerde sayılmasını istemelerini 'pişmiş aşa su katmak' olarak değerlendirdi.

Wisconsin eyaletinde oyların her yerde sayılması için başvuran Jill Stein'e, Hillary Clinton da katıldı.

Clinton, Halkçı Partili avukatların da Wisconsin'de oyların yeniden sayılması işlemine gözlemci olarak katılacaklarını açıkladı. Stein, diğer iki kritik eyalet Michigan ve Pennsylvania'da da her yerde sayım başvurularını gerçekleştirmek için gereken parayı topluyor.

7 milyon dolarlık hedefin 5.3 milyon dolarına ulaşılması bir uçtan bir uca çoktan, Wisconsin'in yanı sıra Pennsylvania'da da tekrar sayım yapılacağı öngörülüyor.

Anketlere kadar, Halkçı Parti'ye belirtilen seçmen sayısı üç eyalette de Hillary Clinton'ı önde göstermesine karşın, sandıktan çok eksik bir farkla Donald Trump'ın çıkmasını eleştiren Stein, oyların her tarafta sayılması isteğinin gerekçesini, elektronik oylama cihazlarının hack'lenmiş olabileceğine dayandırıyor.

Pennsylvania'da yeniden sayım başvurusu için son gün Pazartesi, Michigan'da ise Çarşamba.

Michigan'da devlete ait sonuçlar da demin ilan edilmiş değil, bu eyalette şampiyon aday yapılan öngörüler sonucu medya tarafından duyuru edilmişti.

Yeniden oy sayım sonucu, seçilmiş ABD başkanları için bugüne kadar hiç değişmedi.

Seçici kurul üyelerinin çoğunluğunu kazanarak yeni başkan seçilen işadamı Donald Trump ise Stein ve Clinton'ın oyların tekrar sayılması girişimini 'pişmiş aşa su katmak' olarak değerlendiriyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İran'da helikopter kazası: 5 ölü

DÜNYA

Trump'tan Castro'ya "Acımasız diktatör" nitelemesi

DÜNYA

Venezuela'dan Castro onuruna anma töreni

DÜNYA

81 işçiye insanlık dışı muamele

DÜNYA

DEAŞ'a ağır darbe: 19 militan öldü

DÜNYA

Halep'e hava saldırısı: 46 ölü, 325 yaralı