Musul'da DEAŞ'a ağır darbe: 19 militan öldü

Irak ordusu, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında 7 bölgenin kurtarıldığını ve 19 militanın öldürüldüğünü bildirdi.

Orduya alt Karşılıklı Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılmış açıklamada, uluslararası koalisyon güçlerine ait uçakların kentin güneyindeki Eş-Şemsiyyat köyünde DEAŞ militanlarını taşıyan bir arabulucu kasıt alması sonucu biri terör örgütü yöneticisi, 4 kişinin öldüğü belirtildi.

Orduya ast 9. Zırhlı Tümeninden birliklerin benzer bölgede yürüttüğü operasyonda ise Cilyuhan köyü el geçirilirken, 6 militanın etkisiz ülkü getirildiği ifade edildi. Dicle'nin doğusundaki operasyonlarda ise 9 militanın öldüğü ve bomba yüklü bir aracın yıkım edildiği kaydedildi.

AA muhabirine konuşan Savunma Bakanlığına emrindeki Terörle Mücadele Biriminden Yüzbaşı Yezen Değişmez, Irak güçlerinin Musul'un kuzeyindeki el-Kahire Mahallesi'nin yüzde 30'unu geri aldığını söyledi. Değişmez, Musul'un kuzey girişi olan mahallenin geri kalan kısmının kurtarılması durumunda Benzer-Şelalat bölgesinde yer alan orduya ast 16. Tümen'e yaklaşmış olacaklarını dile getirdi.

Haşdi Şabi göre yapılan açıklamada ise kentin batısında 6 köyün ele geçirildiği ifade edildi.

Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarmak için 17 Ekim'de başlatılan işlem, kentin değişik bölgelerinde devam ediyor. Operasyona, ABD öncülüğündeki milletlerarası koalisyon da hava desteği sağlıyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

DEAŞ, 32 sivili idam etti

DÜNYA

DEAŞ'a Musul'da büyük darbe

DÜNYA

4 aydır söndüremiyorlar!

DÜNYA

"Musul DEAŞ'tan kurtarılmak üzere"

DÜNYA

ABD'den Musul açıklaması

DÜNYA

Musullu Hristiyanlar evlerine dönmek istiyor

Anahtar Kelimeler:
haber musul deaş ağır darbe