Musul için

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, DEAŞ sonrası Musul için şimdiden toplum kesimleri aralarında diyaloğun başlaması gerektiğini söyledi.

Günahsız, Birleşik Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile görüştükten daha sonra yayınladığı açıklamasında, DEAŞ sonrası dış müdahaleler ile terörist ve "tekfirci" grupların ülkeye geri gelmesini engellemek için milli birliğin sağlanmasına gereklilik duyulacağını kaydetti.

Açıklamasında, "DEAŞ çetelerinin bıraktığı facia izleri ve zararın onarımı için Musul'un bütün renkleriyle reel diyaloğa başlanmalı." ifadesine yer veren Günahsız, BM'den tüm alanlarda daha fazla yardım istedi.

Günahsız, Musul'da hayatın DEAŞ sonrası çabucak normale dönmesi, toplumsal barışın sağlanması, kentteki ekonomik ve kültürel kalkınmanın gerçekleşmesi için Musullu bazı kültürel ve sosyal şahsiyetlerin ortaya attığı proje ve fikirlere yük verilmesi çağrısı da yaptı.

Başbakan Haydar el-İbadi'de dün Musul'a alt Hristiyanların çoğunlukta yaşadığı Sehl-i Ninova bölgesindeki ivedi ihtiyaçların tespit edilmesi ve hizmetin geri dönmesi için açıklamalar vermişti.

Irak güçleri takriben 6 haftadır sürdürdüğü operasyonda Musul'un doğusunda ilerleme kaydederken, kentin güney ve kuzeyinde ise DEAŞ saldırıları bu güçlerin ilerleyişini engelliyor.

Musul, DEAŞ'ın ülkedeki son kalesi olarak biliniyor. Irak güçleri, örgütün daha önce ele geçirdiği Tikrit, Ramadi ve ona bağlı Felluce gibi önemli yerleri örgütten geri almıştı.

Koalisyon güçlerinin hava desteğiyle 17 Ekim'de başlatılan Musul operasyonu, 51. gününde devam ediyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Musul operasyonunda kritik saldırı

DÜNYA

Musul'da 4 köy daha kurtarıldı

DÜNYA

Mesud Barzani terör örgütü PYD'ye sert çıktı

DÜNYA

Musul'da ahali cenazeleri bırakıp kaçıyor

DÜNYA

Irak'ta PKK'ya terör okulu iddiası

DÜNYA

'Telafer büyük bir dram yaşıyor'