Musul büyük kasaba merkezine öncelikle kuzeyden giriliyor

Irak ordusuna emrindeki emniyet güçlerinin, Musul şehir halkı merkezine kuzey bölgesinden girmek için harekete geçtiği ve ilerleme kaydettiği belirtildi.

Orduda görevli Tümgeneral Ganim İbrahim es-Sadi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Antiterör timleri, milletlerarası koalisyon güçleri ve 19'uncu Tugay Birliklerinin koordinasyonuyla Musul şehir halkı merkezine kuzeyden girmek için harekete geçtik. Güçlerimiz şimdi ilerleme kaydediyor." dedi.

Güvenlik güçleri, Musul'u kurtarma operasyonunun başladığı 17 Ekim tarihinden daha sonra birincil kere şehir merkezine kuzeyden girmeye çalışıyor.

Terör örgütü DEAŞ, Musul'un kuzeyinde çoğunlukta Hristiyanların yaşadığı Telkeyf ilçesini halen elinde tutmaya devam ediyor. Emniyet güçleri ilçeyi güney ve doğu bölgelerinden kuşatmış durumda.

Irak askerlerinin girmek istediği kuzey bölgesinde Türk askerleri göre eğitilen Ninova Muhafızları da yer alıyor. Laf konusu güçler, askerler tarafından geri alınan bölgelerin güvenliğini sağlamakla sorumlu.

Terör örgütü DEAŞ, 10 Haziran 2014 tarihinde, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u hakimiyeti altına almıştı ve halen kentin batı bölgesinin tamamıyla doğudaki bir takım mahalleleri elinde tutuyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Kürt Yönetimi Ankara'da temsilcilik mi açıyor?

DÜNYA

5 bin donmuş balıktan yapılan buz pateni pisti büyük ...

DÜNYA

Cumhurbaşkanı adayı seçmene laf verdi: Türkiye AB'ye girerse. ...

DÜNYA

Erdoğan, İsrail'e 'ezan yasağı'nı sordu

DÜNYA

Kuzey Kore liderinden flaş Fidel Castro kararı!

DÜNYA

Sığınmacılar ülkeyi istila edebilirmiş!

Anahtar Kelimeler:
musul kent merkezine ilk kez