Muhalif birlikleri Halep'in güneyinde Esed güçlerini püskürttü

Suriye'de karşı taraf birliklerin, Halep şehir merkezinin güney kesimlerinde ilerlemeye çalışan rejim güçlerini geri püskürttüğü, çatışmalarda 30 rejim askerinin öldüğü, biri Afgan milisi 4 kişiyi esir aldığı bildirildi.

Halep'teki saha komutanlarından Abd Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin kentin güney kesimlerinde muhaliflerin kontrolünde yer alan Şeyh Said semtine saldırdığını söyledi.

Rakip birliklerin rejim güçlerini geri püskürttüğünü ve çatışmalarda 30 rejim askerinin öldüğünü ifade eden Muhammed, ''Rejim güçleri Şeyh Said semtinde muhaliflerin olduğu yerlere saldırdı. İran, Irak ve Afgan Şii milisleriyle çatıştık. Çatışmalarda aralarında biri Afgan milisi 4 kişiyi esir aldık'' dedi.

Halep Sivil Savunma Birliği, dün yaptığı açıklamada 15 Kasım'dan bu yanlamasına Halep'in doğusuna 2 bin hava saldırısı, 7 bin top atışı yapıldığını ve 600'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin sivilin de yaralandığını duyurmuştu.

Rejim ve ortakları, önceki gün düzenledikleri yoğun saldırıları sonucu Halep şehir merkezinin doğusundaki Sahur, Şeyh Faris ile Şeyh Hıdır semtlerini ele geçirdi.

Karşı Taraf birlikler de yoğun kara ve hava bombardımanının arkasından Mesekin Hanano, Cebel Bedro, Badiin, Ayn Tel ve Ard Hamra semtlerinden çekilmişti.

Rejimin son saldırısıyla birlikte Halep'in doğusunda 15 Kasım'dan bu yandan ölen sivillerin sayısı 739'a, zarar görmüş sayısı ise 2 bin 500'e yükseldi.

Suriye'nin kuzeyindeki Halep, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor. Büyük Kasaba merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre.

Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler denetleme ediyor. Rejim kuşatmasında takriben 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl Sıhhat Müdürlüğüne kadar ahali 97 gündür esas insani ihtiyaçlarını gideremiyor.

Son iki haftada kentin doğusundaki tüm hastaneler ve afiyet merkezleri rejimin saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Bütün okulların kapalı olduğu bölgede hizmet veren sadece 3 fırın bulunuyor.

Yaklaşık 300 bin sivil, rejimin son ilerlemesiyle 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması

DÜNYA

Halep için insani mütareke tasarısı

DÜNYA

BM'den Halep uyarısı

DÜNYA

BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü

DÜNYA

Halep'te insanlık felaketi sürüyor

DÜNYA

Rejim güçleri Halep'i vurdu: 30 ölü, 250 zarar görmüş