Mısır'ın Suriye'ye askeri pilot gönderdiği iddiasına cevap

Mısır yönetimi, Suriye topraklarında askeri varlığı olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd yaptığı yazılmış açıklamada, İsrail ve Arap basınında yer alan, Darı'ın Suriye'ye 18 pilot gönderdiği yönündeki iddialara cevap verdi.

Ebu Zeyd, "Mısır'ın Suriye'de askerinin olduğu iddiaları, ancak bunu pazarlayanların düş dünyasında varlık gösterebilir. Bu iddiaları pazarlamadaki maksat ise herkesin malumudur." ifadesini kullandı.

Darı'ın öteki ülkelerin içişlerine karışmama ilkesine yan olduğunu vurgulayan Ebu Zeyd, ülke sınırları dışına asker ya da ekipman göndermeden önce hukuki bazı işlemlerin yapılması gerektiğini ve bu işlemlerin dar bir şekilde ve hedefleri halka açıklanmadan gerçekleştirilemeyeceğini belirtti.

Lübnan'da yayımlanan ve Hizbullah'a yakınlığıyla tanıdık Es-Sefir gazetesi, Mısır'ın 12 Kasım'da Suriye'ye 18 pilot gönderdiğini ve bu askerlerin Hama Askeri Üssü'nde bulunduğunu iddia etmişti.

Darı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise geçen salı günü Portekiz televizyon kanalı RTP'ye verdiği mülakatta, "Suriye ordusunu desteklediğini" söylemişti.

Darı anayasasının 152. maddesi Cumhurbaşkanının silahlı kuvvetler başkomutanı olduğunu ve savaş açma ve ülke dışına savaşmak amacıyla askeri zor gönderme kararını ama Ulusal Savunma Konseyi'nin görüşünü aldıktan ve parlamentonun üçte ikilik oy çoğunluğuyla bu kararı onaylamasından sonradan alabileceğini öngörüyor.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

DEAŞ, eski 250 devlet görevlisini kaçırdı

DÜNYA

Suriye rejimi geri püskürtüldü

DÜNYA

Fransa'da Suriye toplantısı yapılacak

DÜNYA

Almanya'dan Suriye ve Rusya'ya çağrı

DÜNYA

DEAŞ militanları kaçmaya başladı

DÜNYA

'Suriye'de öldürülen İranlı sayısı bini geçti'

Anahtar Kelimeler:
mısır suriye pilot dan iddialarına