Michigan'da oyların bitmiş sayılması başvurusu

ABD başkanlık seçimlerinde Yeşil Parti'den başkan adayı olan Jill Stein, Wisconsin ve Pennsylvania'nın arkasından Michigan eyaletinde de başkanlık seçimi oylarının her yerde sayılması için resmi başvuruda bulundu.

Yeşil Parti başkan adayı Stein yazılı bir açıklama yaparak, Michigan eyaletindeki başkanlık seçimleri oylarının her tarafta sayılması için resmi dilekçe yaptığını bildirdi.

Açıklamasında, "Michiganlılar ve tüm Amerikalılar, güvenebileceğimiz bir oy faydalanma sistemini yargı ediyor." ifadelerini kullanan Stein, daha önce de Wisconsin ve Pennsylvania eyaletlerinde oyların tekrar sayımı için devlete ait dilekçe yapmıştı.

Demokrat Parti yönetimi, geçen hafta bir tanımlama yaparak, oyların yeniden sayılması sürecini yakından peşine düşüp takip edip takviye vereceklerini açıklama etmişti.

8 Kasım'daki seçimlerden daha sonra 20 gün baştan başa sonuçları açıklanmayan Michigan'da seçim kurulu, pazartesi günü yaptığı açıklamada Trump'ın 10 bin 704 oy farkla seçimleri kazandığını açıklamıştı.

Stein'in uygulama yaptığı her üç eyaletteki seçimleri de küçük farklarla şampiyon ABD'nin seçilmiş başkanı Cumhuriyetçi Donald Trump ise, Stein'in başvurularının "sahtekarlık" olduğunu bahis etmişti.

Wisconsin eyaletindeki seçim kurulu baştan oy sayım işleminin tez yapılacağını bildirmişti. Michigan'daki başvurunun kabul edilmesi halinde cuma günü oyların tekrar sayılabileceği öngörülüyor.

ABD'nin 45. başkanı seçilen Trump, 20 Ocak 2017 tarihinde yemin ederek Beyaz Saray'daki görevine başlayacak.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

ABD sosyal konutlarda sigarayı yasakladı

DÜNYA

Bharara görevde kalma önerisini kabul etti

DÜNYA

Rıza Sarraf davası ertelendi

DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması

DÜNYA

"Diğer ülkelerle aramıza duvar örmemeliyiz"

DÜNYA

ABD'den Fidel Castro kararı