Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakereleri çerçevesinde yeni başlıkların açılmasına aleyhinde olduğunu söylediği bildirildi.

Merkel bu açıklamayı dün partisi muhafazakar Hıristiyan Demokratların parlamento toplantısında yaptı.

Alman gazetesi Bild'in toplantısında yer alan kaynaklara dayandırdığı habere göre, bunun bir diğer anlamı görüşmelerin gerçekten bittiği.

Habere kadar Merkel, bu duruşun, partinin Türkiye konusundaki tutumunu soran seçmenlere de iletilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yaptığı bir konuşmada AB defterinin "hemen şimdi kapanmadığını" lakin Ankara'nın diğer ortaklarla başka seçenekleri olduğunu söylemişti.

Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz hafta Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası "orantısız" tepki verdiğini belirterek AB üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını öngören ve bağlayıcı olmayan bir öneriyi 37'ye karşı 479 oyla kabul etmişti.

Alman yetkililer darbe girişimi sonrasında Erdoğan'ın muhalefet ve gazetecilere karşın operasyonlarını eleştirirken, Merkel geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye ve AB'nin karşılıklı taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

Erdoğan eğer AB üyelik müzakerelerinin hızlandırılması ve Türklere vizesiz seyahat vaatlerini yerine getirmezse, göçmenlerin Türkiye'den Avrupa'ya gidişlerinin engellenmesini öngören anlaşmanın iptal edilebileceğini söylemişti.

Merkel: Her şeye rağmen Türkiye ile...

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Banknotlardaki 'hayvan yağı' vejetaryenleri ayağa ...

DÜNYA

Alkolden kurtulmak için ötenazi yaptı!

DÜNYA

Emniyet önlemleri pes dedirtti!

DÜNYA

Alman casus radikal gruplara bilgi sızdırırken ...

DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması

DÜNYA

"Netanyahu'nun ezan yasağı ısrarının nedeni oğlu"