Maduro'ya göre uyuşturucu davası 'ABD komplosu'

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD'yi, eşi Cilia Flores'i eskitmek için yeğenlerine karşısında düzmece bir uyuşturucu davası açmakla suçladı.

BBC'nin haberine kadar, başkent Caracas'taki bir mitingde destekçilerine hitap eden Maduro, eşinin yeğenleri Efrain Antonio Campos Flores ve Franqui Francisco Flores des Freitas hakkındaki uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarını reddederek ABD'nin, eşi Cilia'ya karşısında danışıklı dövüş kurduğunu savundu.

Maduro, davanın eşine aleyhinde emperyalist bir atak olduğunu öne sürerek, "Tek amacı, First Leydi'ye saldırmak ve onu yıpratmak olan bu davanın bir tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz?" diye konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı'nın eşi Cilia'nın yeğenleri, geçen hafta New York'ta görülen davada, ABD'ye 800 kilo uyuşturucu madde sokmaktan suçlu bulmuştu.

Kasım 2015'te Haiti'de kuytu bir operasyonla gözaltına alınan kardeşler, Venezuela havalimanında devlet başkanlığı hangarını kullanarak, Honduras ve ABD'ye uyuşturucu ticareti düzenlemek suçlamasıyla ömür boyu hapisle yargılanıyor.

Flores kardeşlerin avukatı, uyuşturucu taciri bir muhbir olan Jose Santos-Pena'nın ABD'nin Uyuşturucuyla Uğraş Dairesine (DEA) verdiği bilgi doğrultusunda açılan davanın en ince ayrıntısına kadar "düzmece" olduğunu savundu.

Maduro'nun eşi Cilia Flores, Venezuela'da 2006 ile 2011 yılları aralarında meclis başkanlığı yapmıştı. Hala milli meclis üyesi olan Flores, Venezuela'nın siyasi arenasında önemli bir etkiye sahip.

ABD ile Venezuela aralarında gergin ilişki senelerdir devam ediyor. İki ülke 2010 yılında büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Başkan çıldırdı: O vakit dans!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Fidel Castro hayatını kaybetti

DÜNYA

Devrimin lideri: Comandante!

DÜNYA

Alman mahkemesinden skandal PKK kararı!

DÜNYA

ABD bunu konuşuyor! CNN porno mu yayınladı?

DÜNYA

'Zencani idam edilmeyecek' iddiası

DÜNYA

300 bin kişiye 3 fırın!

Anahtar Kelimeler:
maduro göre uyuşturucu davası abd