Liderlerden Castro mesajları!

Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun ölümünün peşinde dünya liderleri ve siyasetçiler mesaj yayınladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Fidel Castro'nun birçok ülke için ilham verici bir misal olduğunu belirtirken; "Fidel Castro, Rusya'nın cana yakın, güvenilir ve gerçek bir dostuydu." dedi.

Bir yorumlama yayınlayan Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, "Fidel, ABD'nin en sert yasaklama dönemlerinde ve üzerinde yoğun baskı varken, tavrını hiç bozmadı ve ülkesini güçlendirdi. Ülkesini ambargo dönemlerinden, kendi ayakları üstünde duran ve egemen bir ülke olarak çıkardı." ifadelerini kullandı.

FİDEL CASTRO HAYATINI KAYBETTİ

Çin Başkanı Xi Jinping açıklamasında, "Çin halkı yakın bir yoldaşını ve dostça bir dostunu kaybetti." ifadelerine yer verdi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro ise, Castro'nun Venezuela'yı etkilediğini ve etkilemeye devam edeceğini açıkladı. Maduro; "Savaşmaya ve kazanmaya devam edeceğiz. Fidel Castro, dünyanın bütün insanları için mücadelenin bir örneğidir. Onun anısını yaşatmaya devam edeceğiz." biçiminde konuştu.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in açıklamasında ise; "Fidel Castro, bize insanların birliği için savaşmakla ilgili bir efsane bıraktı. Comandante Fidel Castro'nun gidişi sahiden canımı yaktı." ifadeleri yer aldı.

CASTRO, ATATÜRK'ÜN O SÖZÜNÜ KULLANMIŞTI!

ABD CEPHESİNDEN NEGATIF YORUMLAR

Güney Amerika ülkeleri ve Küba'nın uzun bir süre müttefik olduğu ülkelerden gelen matem doymuş yorumların aksine ABD cephesinden gelen yorumlar olumsuz oldu.

Küba asıllı ABD Kongre üyesi Ileana Ros-Lehtinen yaptığı açıklamada, "Zorba bundan böyle öldü. Batı yarımkürede kalan son komünist kalede yeni başlangıçlar görebiliriz." ifadelerini kullandı.

ABD başkanı seçilen Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yalnızca, "Fidel Castro öldü!" ifadelerine yer verdi.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 26, 2016

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Fidel Castro hayatını kaybetti

DÜNYA

Castro, Atatürk'ün o sözünü kullanmıştı!

DÜNYA

Almanya, İncirlik'e alternatif arıyor!

DÜNYA

Yunan jetlerinden Türk F-16'larına taciz!

DÜNYA

Fransa'da sandıktan Erdoğan'a oy çıktı!

DÜNYA

Dışişleri Bakanlığı Castro'nun o sözünü hatırlattı!

Anahtar Kelimeler:
fidel castro küba lider küba twitter