Kuzey Kore liderinin eşi kayıp!

Kuzey Kore'nin otoriter lideri Kim Jong-un'un eşi Ri Sol-ju'nun takriben yedi aydır görülmemesi spekülasyonlara niçin oluyor. Kuzey Kore üstüne çalışan uzmanlar, Ri Sol-Ju'nun gebe olabileceği veya aileden biriyle sorun yaşamış olabileceği ihtimalleri üzerinde duruyor.

Independent'da yer alan haberde 2012'de Kim Jong-un ile evlenerek 'First Lady' olan Ri'nin Kim Jong-un'un minik kız kardeşiyle kavga etmiş olabileceği belirtiliyor. Kuzey Kore'de Propaganda Bakanlığı'nda Kim Jong-un kültünden sorumlu olan ufak kardeş Kim Yo-jong, rejimin arkasındaki esas güçlerden biri olarak gösteriliyor.

7 aydır görülmeyen Ri Sol-ju, en son 28 Mart'ta Pyongyang'da görülmüştü. Bu süre zarfında Ri'nin tersine Kuzey Koreli lider Kim Jong-un tüm ülkeyi dolaştı ve 36 yıldır ilk olarak yapılan parti kongresini organize etti.

Tokyo Waseda Üniversitesi'nde Pyongyang rejimiyle alakalı çalışan Profesör Toshimitsu Shigemura, Ri Sol-ju'nun kaybolmasında birden çok olanak bulunduğunu belirtirken; "Hamile olabilir ya da Kim Jong-un'la bir problem yaşamış olabilir. Ayrıca son dönemde Pyongyang'dan gelen haberlere göre, ordu içerisinde Kim'e yönelik bazı hareketler var. çok iyi korunduğu için de ortalıkta gözükmüyor olabilir." ifadelerini kullandı.

Kim Jong-un daha önce aralarının fazla yakın olduğu amcası Jang Song-taek'i ihanetle suçlamış ve idam ettirmişti.

HABERTURK.COM

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump'tan flaş bahis! Seçimlerde aldanma varmış!

DÜNYA

Kuzey Kore liderinden flaş Fidel Castro kararı!

DÜNYA

Sığınmacılar ülkeyi istila edebilirmiş!

DÜNYA

AB Bakanı Çelik'ten Brüksel'e kritik ziyaret

DÜNYA

Gelecek istasyon oturma odası!

DÜNYA

ABD'de toplu taşımaya siber hamle!