Kritik yasa onaylandı, Haşdi Şabi resmileşti!

Irak meclisinin Şii milis gücü Haşdi Şabiye meşruiyet kazandıran ihtilaflı yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

Haşdi Şabi sözcüsü Ahmed el-Esedi, meclis binasında düzenlediği basın toplantısında, tasarının Meclis Başkanı Selim el-Cuburi başkanlığında, 208 milletvekilinin katılımıyla gerçekleşen oturumda görüşüldüğünü belirtti. Esedi, yasa tasarısının, oturumda hazırlanmış bulunan tüm milletvekillerinin onayını alarak oy birliğiyle kabul edildiğini söyledi.

Sünni Güçler Birliği Koalisyonu, meclisteki laf konusu oturumu boykot ederken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavinin lideri olduğu Vataniyye Koalisyonu da yasaya aleyhinde olduğunu duyurmuştu.

Haşdi Şabinin, meclisteki Şii Milli Koalisyonu kadar hazırlanan ve onaylanan yasayla "Irak emniyet güçlerinden biri olarak yasal statü kazanması ve başbakana yan silahlı bir kurum olması" kabul edildi.

bununla birlikte başkumandan olan Başbakan Haydar el-İbadiye emrindeki olacak ve Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilerek silahlandırılacak Haşdi Şabi milislerinin, polis ve orduya ast unsurlar gibi bütün mali ve yasal durumu da söz konusu yasayla garanti altına alındı.

 

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Fidel Castro hayatını kaybetti

DÜNYA

Devrimin lideri: Comandante!

DÜNYA

PYD'nin kampında patlama!

DÜNYA

IKBY'den Sincar tepkisi: "PKK düş görmesin"

DÜNYA

Otto Kasırgası'nda bilanço artıyor!

DÜNYA

Maduro'ya kadar uyuşturucu davası 'ABD komplosu'

Anahtar Kelimeler:
kritik yasa onaylandı haşdi şabi