Kolombiya'da yeni barıştırma anlaşması Temsilciler Meclisi'nden de geçti

Kolombiya Senatosu'nun daha alçak kanadı Temsilciler Meclisi, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 24 Kasım'da imzalanan yeni uzlaşma anlaşmasını onayladı.

Tarafların, Küba'nın başkenti Havana'da yaptığı uzun görüşmelerin gerisinde 12 Kasım'da sağlanan ve 24 Kasım'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono aralarında Bogota'da imzalanan yeni uzlaşma anlaşması Kolombiya Senatosunun daha aşağı kanadı Temsilciler Meclisi'nin de onayından geçti. 166 temsilciden 130'unun katıldığı oylamada, yeni barış anlaşması için karşı oy kullanan olmadı.

Öteki yandan, Muhafazakar Parti'den 8, Demokratik Merkez Partisinden 19 milletvekili, Temsilciler Meclisi'nin laf konusu kararı alma meşruiyeti bulunmadığına inandıklarını açıklama ederek oylamaya katılmadı.

Kolombiya İçişleri Bakanı Juan Fernando Cristo, mecliste yaptığı konuşmada, 2 Ekim'deki referandumun arkasından, çatışmanın kurbanları, kilise, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla hükümet arasında yapılan görüşmelerin ülke için çok yardımcı olduğunu ifade etti.

Cristo, ortaya çıkan bakış ayrılıklarının yeni ve daha iyi bir barıştırma anlaşması oluşmasını sağladığını da sözlerine ekledi.

GÖZLER ARTIK FARC'TA

Kolombiya Devlet Başkanı Santos, 24 Kasım'daki imza töreninde yaptığı konuşmada, yenilenen uzlaştırma anlaşması çerçevesinde, FARC'ın bütün silahlarının 150 gün içinde Birleşik Milletler'e (BM) teslim edileceğini bildirmişti. Santos, uzlaşma onaylandıktan hemencecik daha sonra FARC üyelerinin silah adamak için belirlenen alanlara gitmeye başlayacağını açıklamıştı.

Yeni uzlaşma anlaşmasının, Kolombiya Senatosu'nun ardındaki, Temsilciler Meclisi'nden de onaylama alması sonrasında FARC'ın bugün itibariyle bu alanlara gitmeye başlaması bekleniyor.

Kolombiya'da 2 Ekim'de FARC ile imzalanan barış anlaşması referanduma götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda halkın yüzde 50,24'ü anlaşmaya "hayır" demişti.

Hükümet referandum sonrası, çatışmanın kurbanları, kilise, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek, FARC ile her tarafta bahis edilecek talepleri not etmişti. Taraflarla yapılan 60'a yakın görüşme ve 100 saati bulan alıştırma sonrası 57 konuda 500'e yakın önerge ortaya çıkmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan artı kişinin göç etmesine neden olmuştu.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump'a Twitter'dan 'ince ayar'!

DÜNYA

ABD'de siyahiyi öldüren polis yargılanmayacak

DÜNYA

AB'ye vize muafiyeti Aralık'ta mı sağlanacak?

DÜNYA

"Türkiye'nin desteği olmadan yapamazdık"

DÜNYA

ABD ile Mısır arasında anlaşma!

DÜNYA

İngiltere'de 'sextortion' alarmı!

Anahtar Kelimeler: