Kolombiya'da Düşen Uçakta Ihmalkârlık Şüphesi: Pilotun Son Sözleri 'Yakıt Bitti' Olmuş

Kolombiya’da 71 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasının hemen öncesinde pilot ve teftiş kulesi arasındaki telsiz görüşmelerinin bir bölümünün kayıtları ortaya çıktı. Kayıtların paylaşılan bölümüne kadar pilot kuleye yakıt sıkıntısı yaşadığını aktarıyor.

2 gün önce Brezilya futbol takımlarından Chapecoense'nin oyuncularının da içinde bulunduğu yolcu uçağı Kolombiya'nın Medellin kenti yakınlarında düşmüş, çoğunluğu futbolcu 71 birey hayatını kaybetmişti.

Kazadan üç futbolcu, iki mürettebat olmak üzere toplam 6 kişi  ise zarar görmüş olarak kurtulmuştu. 

Ülkede 3 günlük inleme ilan edilmişti.

Yakıt bittiği için düşmüş olabileceği değerlendiriliyor

Kazada yaşamını yitirenlerin kimliklerinin belirlendiği ve ölenlerin yarın Brezilya’ya gönderileceği açıklandı.

Kazayla ilgili açılan soruşturmada ise birincil işaretler uçağın yakıtı bittiği için düştüğünü gösteriyor. 

Kolombiya sivil havacılık yetkilileri Bolivya havayollarına ait gezgin uçağının ‘yere düştüğü anda yakıtının olmadığını’ belirtiyor.

Pilotun ihmali mi var?

Soruşturmada, pilotun uçağın düştüğü anda kuleyle yaptığı konuşma kaydında “uçakta yakacak yok, elektrik arızası var” dediği ortaya çıktı.

Uçağın, ineceği Madellin Havaalanı’na 30 km kala düşmesi, pilotun yakıtın tatmin edici olacağını sanarak havalandığı yorumlarını akla getiriyor.

"Uçaktaydık ve ağlamaya başladık"

Kazadan kurtulan kabin ekibinden bir personel pilot ile kule konuşmasını doğrularken, pilotla kulenin yaptığı görüşmeye şahit olduklarını kaydeden başka bir pilot da şunları söyledi: 

“Onlar için dua ediyordum: Bunu başarın, bunu başarın. Daha Sonra konuşmalar durdu. Yoklama memurunun sesi çatallaştı ve sonrasında ise fazla üzgündü. Biz uçaktaydık ve ağlamaya başladık.” 

Kolombiyalı yetkililer, iddiaların doğrulanması durumunda kazaya ‘dikkatsizlik’in yol açtığının söylenebileceğini belirtti.

"Her şeyi kaybettik. Çok üzgünüz"

Kazada arkadaşlarını kaybeden Chapecoense futbol takımı kalecisi Jose Nivaldo şunları söyledi:

“Her şeyi kaybettik. Fazla üzgünüz. Sadece futbolcu değil arkadaş, kardeştiler. Takımda oyuncular aralarında hoş bir arkadaşlığımız var. Birbirimizi çok seven bir aile gibiyiz.”

Nivaldo, kazanın arkasında futbolu bıraktığını da duyurdu.

Rakibi kupanın Chapecoense'ye verilmesini istedi

Atletico Nacional taraftarları hayatını kaybeden futbolcuları andı

Chapecoense takımı, Copa Sudamericana finalinde Kolombiya'nın Atletico Nacional takımı ile oluşturacağı maç için Medellin'e gidiyordu.

Güney Amerika'da kulüpler arası en önemli ikinci turnuva kabul edilen Copa Sudamericana'nın finalinde birincil maçın kazadan bir gün sonra oynanması öngörülüyordu. Fakat kazanın peşinde maç ertelendi.

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (Conmebol), kaza sonrası kıtada "bütün etkinlikleri" askıya aldığını açıkladı.

Konfederasyon yetkilileri, Atletico Nacional takımının kendilerine başvurarak final maçları oynanmadan kupanın Brezilya temsilcisine verilmesini istediğini açıkladı.

Futbolcular için cuma günü kutlama yapılacak

Cuma günü Chapecoense stadında ölen futbolcular için anma töreni düzenlenecek. 

Törene Brezilya Devlet Başkanı Temer’in de katılacağı bildirildi.

EuroNews ve BBC Türkçe

Anahtar Kelimeler:
kolombiya futbol takım baba pilot