Kolombiya ile FARC arasındaki barışma anlaşmasına tasdik

Kolombiya'da Senato, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 24 Kasım'da imzalanan yeni uzlaştırma anlaşmasını onayladı.

Tarafların, Küba'nın başkenti Havana'da yaptığı uzun görüşmelerin gerisinde 24 Kasım'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Rodrigo Londono aralarında imzalanan yeni uzlaşma anlaşması Senato'dan geçti.

KOLOMBİYA İLE FARC YENİ BARIŞ ANLAŞMASI İMZALIYOR

Devlet Başkanı Santos, anlaşmada bulunan yeni önerilerin daha enerjik olduğunu ve yenilenen anlaşmanın, muhalifler tarafından talep edilen değişiklikler dikkate alınarak hazırlandığını belirtti.

Eski Devlet Başkanı ve 2 Ekim'de yapılan referandumdaki "hayır" kampanyasının manâlı isimlerinden Alvaro Uribe ise bitmiş hazırlanan anlaşmanın hala FARC liderlerine karşısında çok müsamahakar olduğunu ifade etti.

Senato'da yapılan görüşmeden önce, Kolombiya'nın Medellin kenti yakınlarında düşen uçakta hayatını kaybeden 71 birey için bir dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu.

Yeni uzlaşma, Kongrenin daha alçak kanadında oylamaya sunulacak.

Santos, yeni barıştırma anlaşmasını imzalamasının arkasında yaptığı konuşmada, yenilenen barış anlaşması çerçevesinde, FARC'ın tüm silahlarının 150 gün içinde Birleşmiş Milletlere (BM) teslim edileceğini bildirmişti.

Anlaşmaya katkı veren toplumun tüm kesimlerine teşekkür eden Santos, yeni dönemde FARC üyelerinin 5 gün sonra tabanca teslim etmek için belirlenen alanlara gitmeye başlayacağını açıklamıştı.

Kolombiyada 2 Ekimde FARC ile imzalanan uzlaşma anlaşması referanduma götürülmüş, takriben 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda halkın yüzde 50,24ü anlaşmaya "hayır" demişti.

Hükümet referandum sonrası, çatışmanın kurbanları, kilise, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek, FARC ile yeniden müzakere edilecek talepleri anekdot etmişti. Taraflarla yapılan 60'a yakın toplantı ve 100 saati bulan egzersiz sonrası 57 konuda 500'e yakın teklif ortaya çıkmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan pozitif süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Kim Jong Un'un başı ağrıyacak!

DÜNYA

Banknotlardaki 'hayvan yağı' vejetaryenleri ayağa ...

DÜNYA

"Merkel, Türkiye ile yeni fasılların açılmasına ...

DÜNYA

Alkolden kurtulmak için ötenazi yaptı!

DÜNYA

Güvenlik önlemleri pes dedirtti!

DÜNYA

Alman ajan radikal gruplara data sızdırırken ...