Kolombiya hükümeti ile FARC arasındaki ateşkes uzatıldı

Kolombiya'da hükümet ile FARC (Kolombiya Devrimci Tabanca Güçleri) arasındaki ateşkesin Ekim ayı ardına kadar süreceği duyuruldu.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, hükümet ile FARC (Kolombiya Devrimci Tabanca Güçleri) arasındaki ateşkesin 31 Ekim'de son bulacağını duyurdu. Santos, "Çatışmaya çözüm bulmak için anlaşmanın gerekliliklerini fark etmeye dürüst ilerleyeceğimizi umuyorum" dedi. Santos, bu nedenle ülkenin eski cumhurbaşkanları Alvaro Uribe ve Andres Pastrana ile bir araya gelecek.

Kolombiya'daki bütün taraflar minimum 50 yıldır süren çatışmanın son bulmasını istiyor. Ancak, hükümet karşıtları anlaşmanın bazı kısımlarının yeniden görüşme edilmesini istiyor. Eski cumhurbaşkanı Alvaro Uribe önderliğindeki muhalifler, FARC üyelerinin Kongre'de olmalarının sağlanmasına karşı çıkıyor.

Kolombiya'da hükümet ile FARC arasında 52 takvim iç savaşa son veren uzlaştırma anlaşması, 4 sene süren müzakerelerin peşinde Küba'nın başkenti Havana'da geçtiğimiz hafta imzalanmıştı. Fakat anlaşma, Pazar günü yapılan referandumla reddedilmişti.

İHA