Kim Jong Un'un başı ağrıyacak!

Birleşik Milletler (BM) Emniyet Konseyi, tüm uyarı ve yaptırımlara rağmen nükleer silah ve füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor.

ABD tarafından Konsey'in öteki daimi üyeleri Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile müzakere edilerek hazırlanan BM Emniyet Konseyi karar tasarısı, Konsey'e resmi olarak sunuldu.

Konsey üyesi olmayan ülkelerin sponsorluğuna da açılan tasarının bugün lokal saatle 09.00'da (TSİ 17.00) oylanması ve oy birliği ile kabul edilmesi öngörülüyor.

Tasarıda, Kuzey Kore'nin bir yıl içinde ihraç edebileceği kömürün değerinin 400 milyon dolar veya toplam kömür hacminin 7,5 milyon tonu geçemeyeceği belirtilerek, Kuzey Kore ile kömür ticareti yapan üye ülkelerin de kayıtları anında BM Kuzey Kore Yaptırımları Komitesine ulaştırması isteniyor.

Kömür satışına sınırlama getirilen tasarıda Kuzey Kore'nin çinko, bakır, nikel ve gümüş ihracatı da en ince ayrıntısına kadar yasaklanıyor.

KİM JONG'UN ASKERLERİ İZLEYENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRİYOR!

DİPLOMATLARA SINIRLAMA

Tasarıda sınırlama getirilen alanlardan biri de diplomatik temsilcilikler oldu. Üye ülkelerden kendi başkentlerindeki Kuzey Kore misyonlarında çalışan diplomat ve görevli sayısını sınırlı tutmaları, temsilciliklerin banka hesap sayısını sınırlamaları ve misyonların bulunduğu binaların yalnızca diplomatik amaçlı kullanılmasına izin vermeleri istendi.

Nükleer aktivitelere karıştığı tespit edilen Kuzey Kore hükümet yetkililerinin ülkelere girişi ya da transit olarak geçmelerinin engellenmesi de istek edilen tasarıda, aralarında eski büyükelçilerin de olduğu 11 Kuzey Koreliye yolculuk yasağı ve varlık dondurma tedbiri uygulanması öngörülüyor.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'ye 2006 yılından bu yanlamasına nükleer faaliyetleri nedeniyle yasaklama uyguluyor.

Konsey son olarak bu yıl mart ayında Kuzey Kore'ye bugüne kadarki en ağır yaptırımları taşıyan 2270 sayılı kararı kabul etmişti.

 

Kim Jong Un'a suikast tehdidi!

Kuzey Kore liderinden flaş Fidel Castro kararı!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Banknotlardaki 'hayvan yağı' vejetaryenleri ayağa ...

DÜNYA

"Merkel, Türkiye ile yeni fasılların açılmasına ...

DÜNYA

Alkolden kurtulmak için ötenazi yaptı!

DÜNYA

Emniyet önlemleri pes dedirtti!

DÜNYA

Alman ajan radikal gruplara data sızdırırken ...

DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması