Kıbrıs'ta 'Müzakereye Devam' Kararı: Birincil Randevulaşma 9 Ocak'ta

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında kasım ayında yapılan ve sonuçsuz kalan Kıbrıs müzakerelerine devam etme kararı aldı. Liderler, 9 Ocak 2017'de Cenevre’de bir araya gelecek, 11 Ocak 2017'de de kendi haritalarını sunacaklar.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, gece BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde bir araya geldikleri yemekte müzakerelerde gelinen aşama ve nasıl devam edileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

AA'nın verdiği bilgiye takriben, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü, yaptığı yazılı açıklamada, liderlerin, müzakerelere anında devam etme konusunda anlaştığını belirtti. Açıklamada "Liderler, müzakerecilerine çözümlenemeyen bütün konularda ilerleme karşılamak nedeniyle görüşmelere devam etmeleri talimatını verdi." ifadesi kullanıldı.

Akıncı ve Anastasiadis'in, mümkün olan en kısa sürede kapsamlı çözüm hedefi doğrultusunda buluşacaklarına dikkat çekici edilen açıklamada, "Liderler, 9 Ocak 2017'de Cenevre’de bir araya gelmeyi kararlaştırdılar. Taraflar, 11 Ocak 2017'de kendi haritalarını sunacaklar. 12 Ocak’ta da garantör ülkelerin de katılacakları uluslararası konferans toplanacak. Zorunlu görülmesi halinde ilgili öteki taraflar da konferansa eğlence edilecek." ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın göreve gelmesinin arkasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te her tarafta başlamıştı. Taraflar, 20-21 Kasım'da İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yürütülen müzakerelerden Rum yönetiminin beklenen adımları atmaması nedeniyle sonuçsuz ayrılmıştı.

İsviçre'de 7-11 Kasım'da yapılan görüşmenin devamı niteliğindeki Mont Pelerin zirvesinin amacı, keza toprak meselesinde kriterlerin görüşülmesi hem de garantör ülkelerin katılacağı beşli konferansın tarihinin belirlenmesiydi.