Kıbrıslı liderler müzakerelere devam edecek

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında kasım ayında yapılan ve sonuçsuz kalan Kıbrıs müzakerelerine devam etme kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, dün gece BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin konut sahipliğinde bir araya geldikleri yemekte müzakerelerde gelinen aşama ve nasıl devam edileceği konusunda görünüm alışverişinde bulundu.

Kıbrıs'taki BM Uzlaştırma Gücü, yaptığı yazılı açıklamada, liderlerin, müzakerelere hemencecik devam etme konusunda anlaştığını belirtti.

Açıklamada "Liderler, müzakerecilerine çözümlenemeyen bütün konularda ilerleme temin etmek amacıyla görüşmelere devam etmeleri talimatını verdi." ifadesi kullanıldı.

Akıncı ve Anastasiadis'in, muhtemel olan en kısa sürede ayrıntılı çözüm hedefi doğrultusunda buluşacaklarına muhabere edilen açıklamada, "Liderler, 9 Ocak 2017'de Cenevre’de bir araya gelmeyi kararlaştırdılar. Taraflar, 11 Ocak 2017'de kendi haritalarını sunacaklar. 12 Ocak’ta da garantör ülkelerin de katılacakları uluslararası konferans toplanacak. Zorunlu görülmesi halinde ilgili öteki taraflar da konferansa ziyafet edilecek." ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın göreve gelmesinin arkasından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te bitmiş başlamıştı. Taraflar, 20-21 Kasım'da İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yürütülen müzakerelerden Rum yönetiminin beklenen adımları atmaması sebebiyle sonuçsuz ayrılmıştı.

İsviçre'de 7-11 Kasım'da yapılan görüşmenin devamı niteliğindeki Mont Pelerin zirvesinin amacı, hem toprak meselesinde kriterlerin görüşülmesi hem de garantör ülkelerin katılacağı beşli konferansın tarihinin belirlenmesiydi.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump'tan savunma bakanlığına 'şahin' general!

DÜNYA

Kolombiya'da sel can aldı: 1'i bebek 6 ölü

DÜNYA

Peru'da 6,3 büyüklüğünde zelzele

DÜNYA

İdam edildikten 21 sene daha sonra suçsuz bulundu

DÜNYA

Çin'de minibüs faciası: 18 ölü

DÜNYA

Almanya'da PKK yandaşlarından molotoflu hücum!