Kadına Şiddetin İzlerini Makyajla Kapatmayı Öğreten Kanaldan Geri Adım

Fas'ta devlete ait bir televizyon kanalında, şiddete maruz kadınların vücutlarında oluşan morlukları nasıl kapatacaklarına ilişkin yöntemlerin gösterildiği program ülke kadınlarını ayağa kaldırdı. Gelen tepkiler üstüne açıklama yapmak zorunda kalan televizyon kanalı, sorumluluğu programa yükledi.

Fas’ta yarısı devlete ait olan 2M isimli televizyon kanalının gündüz kuşağında yayınlanan ‘Sabahiyat’ programında aile içi zorlama gören kadınlar için ‘makyaj tüyoları’ verildi.

Sputnik'te bulunan habere kadar; Kadına Yönelik Şiddete Karşısında Milletlerarası Mücadele Günü'nden iki gün önce yayınlanan bölümde,10 dakika her tarafında stüdyodaki modelin yüzündeki ‘morlukları’ fondötenle ve kapatıcı kullanarak az kalsın ‘değil eden’ makyaj sanatçısı Lilia Mouline, kuvvet görebilen kadınlara gün içinde morlukların belirgin hale gelmesini engellemek için ‘pudra kullanmayı ihmal etmemelerini’ de sıkı şekilde tembih etti.

Kadına Şiddetin İzlerini Makyajla Kapatmayı Öğreten Kanaldan Geri AdımKadına Şiddetin İzlerini Makyajla Kapatmayı Öğreten Kanaldan Geri Adım

Mouline, kuvvet mağduru kadınlara 'bu alımlılık tüyolarının günlük yaşantınızı sürdürmenizde size tezgâhtar olmasını umuyoruz' sözleriyle seslendi

Kadına Karşın Şiddete Karşı Milletlerarası Uğraş Günü olan 25 Kasım’dan sadece iki gün önce yayınlanan programın internette paylaşılmasının arkasında sosyal ağ eleştiri doymuş tepki mesajlarıyla doldu taştı.

Faslı bir kadın da change.org’da bir imza kampanyası başlattı

Kampanyanın Arapça, İngilizce ve Fransızca olarak üç dilde yayınlanan izah etme metninde şu ifadelere yer verildi: “Faslı bir kadın ve feminist bir aktivist olarak, bütün Faslılar adına kadına karşısında şiddeti normalleştiren bu yayını ihbar ediyorum. Sabahiyat isimli bu program ve 2M kanalına aleyhinde muhakkak yaptırımlar uygulanmasını talep ediyoruz.”

28 Kasım, 18:53Kanaldan editöryal çizgimize aykırı mesahı

Gelen tepkilerin arkasından 2M, programın videosunu internet hesaplarından kaldırdı ve biz özür mesajı yayınladı. Mesajda, yayının uygun olmayan olduğu ve kanalın editöryal çizgisine kesin olarak ters düştüğü savunuldu.

Fas, Dünya Ekonomik Forumu göre yayınlanan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği raporunda 144 ülke arasında 137. sırada yer alıyor.


Anahtar Kelimeler: