Jürgen Todenhöfer Türkiye konusunda Batı’yı eleştirdi

Almanya'da eski Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Jürgen Tödenhöfer, Batı'nın Türkiye'ye iki yüzlü davrandığı belirterek Batı'nın tutumunu eleştirdi.

Tödenhöfer, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yayınladığı yazısında, '‘Batı'nın Türkiye eleştirisi ikiyüzlü’ başlığını kullandı. ​

Jürgen Tödenhöfer yazısında, Batı'nın, müttefiki olan Türkiye'ye hiç yerinde bir davranışta bulunmadığını belirterek, Türkiye'nin baskı bir dönemden geçtiğini hatırlattı.

Türkiye'nin bu kötü zamanda daha çok dosta ihtiyacı olduğunu açıklayan Tödenhöfer, ''Türkler bize mülteci konusunda yardımda bulunmadı mı? Eğer bu eleştiriler aynı düzeyde öteki ülkeler için de uygulansaydı, Türkiye bu eleştirileri kaldırabilirdi.'' ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği’nin Türkiye'yi zaten aza gerçekleştirmek istemediğini dile getiren Tödenhöfer, Avrupa Parlamentosu'nun üyelik müzakerelerini "dondurma" kararı almasını da eleştirdi.

ABD gibi diğer NATO ülkelerinin üyelik müzakerelerinin dondurulmasının katiyen düşünülemeyeceğini vurgulayan Tödenhöfer, bunun ABD'nin ağır insan hakları ihlali ve uluslararası hukuk dışı saldırılarına karşın hiçbir zaman tartışma konusu deha olamadığına dikkati çekti.

"BİZ ALMANLAR, TÜRKİYE HÜKÜMETİNİN BU TEPKİSİ KARŞISINDA ŞAŞIRMALI MIYIZ?"

Türkiye karşıtı olan bir takım Alman eleştirmenlerin ilk önce Almanya'daki 70’li yıllarda etkin olan Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) adlı terör örgütünün "radikaller genelgesine" bakması gerektiğine muhabere eden Tödenhöfer şunları kaydetti:

''RAF yirmi yılda 30 kişiyi öldürdü. Demokratik anayasal düzenimizi hiçbir süre önemli bir tehlikeye sokmamıştır. Buna karşın, o günlerde 3,5 milyon insan araştırılmış, 11 bin meslekten men cezası ve 2 bin 200 disiplin süreci uygulanmıştır. Bin 500 kişinin devlet memuru olmasına izin verilmemiş ya da ihraç edilmiştir. Türkiye'deki darbe girişiminde bir gecede 250’den fazla insan ölmüştür. Bütün Türkiye'nin kaderi bıçak sırtındadır. Biz Almanlar, Türkiye hükümetinin bu tepkisi aleyhinde şaşırmalı mıyız? Biz, askeri diktatörlük tehlikesini önemsiz mi görmeliyiz? Eğer darbe girişimi başarıyla sonuçlansaydı Türkiye daha demokratik ve daha bir hukuk devleti mi olacaktı? Almanya darbe girişiminde daha mı sessiz kalacaktı? Biz kendimize "koruyucu demokrasi" ifadesini kullanıyoruz.''

Eleştirinin özgürlük toplumlarda normal karşılandığını bildiren Tödenhofer, kendisinin de ülkesini fazla sevmesine rağmen hükümeti eleştirdiğini dile getirdi.

Türkiye'de tartışılan idam cezasını kendisinin de kabul etmediğini ifade eden Tödenhofer, ''Ben idam cezasını ABD ve öteki enerjik ülkeler aleyhinde da eleştiriyorum. Demokraside haklı eleştiri tekrar tekrar meşrudur. Meşru ve adaletli olmayan hemen Batı'nın körüklediği nefrettir, kışkırtmalardır ve Türk karşıtı ırkçılıktır. Küçük Düşürücü ve yalnızca kendi adaletini savunan batılı eleştirmenlerin düşüncesi şöyledir; 'Biz sizi AB'de istemiyoruz fakat siz yine de bizim kurallarımıza uymalısınız'. Korkum müttefik ve dost olarak Türkiye'yi kaybedeceğimizdir. Üzgünüm'' ifadelerini kullandı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

'AP'nin kararı Türkiye için şans'

DÜNYA

Avusturya Meclisinden Türkiye karşıtı öneri

DÜNYA

İngiltere'den Türkiye'ye takviye açıklaması

DÜNYA

Netanyahu Türkiye'den destek isteyecek

DÜNYA

127 bin kişi eşinden zor görüyor

DÜNYA

Almanya'dan Suriye ve Rusya'ya çağrı