İtalya'nın meşhur mafya babası hayatını kaybetti

İtalya'da, 43 sene kaçıştan sonradan yakalanan ve "babaların babası" olarak tanınan meşhur mafya babası Bernardo Provenzano 83 yaşında yaşamını yitirdi.

Sicilya mafyası Cosa Nostra'nın efsanevi liderlerinden biri olan ve 43 yıl adaletten kaçmayı başaran Bernardo Provenzano, 2006 yılında düzenlenen operasyonla doğduğu yer olan Corleone'deki evinde ele geçirilmişti.

"Godfather (Baba)" filmine konu olan Corleoneler'in liderlerinden olan Provenzano'nun yakalanışı ülkede bir bayram havasına yol açarken bu haber, bir gün önce yapılan genel seçimlere zeka gölge düşürmüştü.

ONA 'TRAKTÖR' DENİYORDU

Eroin trafiğinin kilit ismi olan, insanları biçerek öldürdüğü için "traktör" lakabıyla anılan Provenzano, yakayı ele vermemek için sokaklarda Katolik rahip kıyafetiyle geziyor, 3 gecede bir konut değiştiriyordu.

"Babaların babası" unvanını elinde bulunduran Toto Riina'nın 1993 yılında yakalanmasının arkasından Corleoneler'in lideri konumuna geçen Provenzano, sonradan bütün Sicilya mafyasının mutlak gücü olmayı başarmıştı.

Milano'daki bir hastanede yaşamını yitirdiği açıklanan ünlü "Baba", Parma Cezaevi'ndeyken 2012 yılında başına poşet geçirerek intihara da girişim etmişti.

20 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse hükümlü olan Provenzano, bir süredir mesane kanseriyle mücadele ediyordu ve bu nedenle son iki yılını hastanede geçirmişti.

DHA

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İsrail Büyükelçisi 12 Aralık'ta göreve başlıyor

DÜNYA

İtalyan mafya babası yakalandı, üstünden çıkanlar ...

DÜNYA

BM Güvenlik Konseyi'nde Esed skandalı

DÜNYA

Avrupa'nın göbeğindeki havaalanında çöp dağları!

DÜNYA

Kıbrıslı liderler müzakerelere devam edecek

DÜNYA

Sirkte dehşet ölüm!