İtalya halkı anayasa reformu için sandık başında

İtalya’da, senatonun yasama yetkisini törpülemeyi öngören anayasa reformuna ilişkin referandumda oy faydalanma işlemi başladı.

Çift meclisli yasama sistemiyle idare edilen ülkenin yasama yapısında köklü şartların değişmesi hedefleyen ve hükümet üstünde deneme niteliği içeren referandumda, İtalya’da belirtilen 46 milyon 714 bin 950 seçmen için sandıklar oy kullanımına açıldı. Irk, bu gece yerel saatle 23.00’e (TSİ 01.00) dek oy verebilecek.

Yoğun geçen kampanya döneminin peşinde ahali oylamasına katılımın yüksek olması bekleniyor.

İTALYA YARIN GELECEĞİNİ OYLAYACAK

Referandumda İtalyan halkı, çift meclisli sistemin törpülenmesi, parlamento ve bazı devlet dairelerinin masraflarında kısıntıya gidilmesi, Milli Meslek ve Ekonomi Konseyi’nin lağvedilmesi ile anayasanın 5. maddesinin gözden geçirilmesine ilişkin parlamentoda onaylanan ve 15 Nisan 2016’da resmi gazetede yayımlanan anayasa değişikliğini, kabul edip etmeyeceği sorusuna, “Evet” veya “Hayır” diyecek.

1946’dan bu yanlamasına çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu ülkede, Başbakan Matteo Renzi ve hükümetinin hazırladığı laf konusu reform, esasen parlamentonun üstteki kanadı Cumhuriyet Senatosunun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Muhalefet ise reforma, ülkede iktidarın yetkilerini arttıracağı teziyle karşı çıkıyor.

Tercih kampanyası döneminde, “Evet” oylarının kazanamaması durumunda istifa edeceği sinyalini veren Başbakan Matteo Renzi ve hükümetinin, kaderini belirleyecek olan tüzük referandumunun sonucu büyük merak uyandırıyor.

Referanduma dair ilk sonuçların, pazarı pazartesiye bağlayan gecenin ilk saatlerinde gelmesi bekleniyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Çin'de turuncu alarm!

DÜNYA

Mesud Barzani terör örgütü PYD'ye sert çıktı

DÜNYA

Fidel'in külleri son durağına ulaştı

DÜNYA

ABD'de yangın faciası: 9 ölü

DÜNYA

"İslam ve Yahudi karşıtı saldırılarda düşüş yaşandı"

DÜNYA

Terör örgütünün üst seviye yöneticisi Almanya'da ...

Anahtar Kelimeler:
iraq turkey kurdistan iran middle east