İsrail'den AB'ye: Türkiye'ye karşı sert olun

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın, Avrupa Birliği'ne, "Türkiye'ye aleyhinde daha sert bir politika yürütme çağrısı yaptığı" iddia edildi.

Haaretz gazetesinin ismini izah etmek istemeyen Avrupalı diplomatlara dayandırdığı haberine göre, Liberman, geçen haftalarda görüştüğü Avrupalı dışişleri ve savunma bakanlarına, "Türkiye'ye karşı daha sert bir politika yürütmelisiniz. Erdoğan'la ilişkileri nasıl yürüteceğiniz noktasında Putin'in yaptıklarından öğrenmelisiniz." dedi.

Haberde, Avrupalı bakanlarla Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimin arkasında yaşananlar hakkında konuştuktan sonra Liberman'ın, "Neden sessiz kalıyorsunuz? Erdoğan'a baskı yapacak çoğu yönteme sahipsiniz." ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Liberman'ın, "Almanya dahil kilit önemdeki AB ülkeleri Erdoğan'a ve Türk hükümetine karşısında, Rus uçağının düşürülmesinin ardındaki Putin'in davrandığı gibi davranmalı." diye konuştuğu ileri sürüldü.

Haaretz'in haberinde ayrıca, İsrail Ordu İstihbaratı Başkanı Tümgeneral Herzl Halevi'nin, geçen pazar günü basına kapalı bir toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilerlediği istikamet hakkında "karamsar" olduğunu belirterek, "Önümüzdeki beş ya da on yılda Türkiye'de Atatürk'ün mirasının bir önemi kalmayacak. Türkiye'de dini bir radikalleşme süreci gözlemliyoruz." dediği öne sürüldü.

Türkiye ile İsrail arasında 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara krizinin peşinde, ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik temmuz ayı sonunda anlaşma imzalanmıştı.

Başbakan'dan İsrail'e tepki

'Ey Avrupa Parlamentosu... Haddinizi bilin!'

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

"Türkiye başarılı bir şekilde operasyonlara öncülük ...

DÜNYA

İsrail'den Suriye'ye hava harekatı!

DÜNYA

Todenhöfer'den Türkiye'ye takviye

DÜNYA

İsrail tecvid ve ezan yarışması ödül törenini ...

DÜNYA

'AP'nin kararı Türkiye için şans'

DÜNYA

Arap aileler İsrail'e destek etmeye hazırlanmış

Anahtar Kelimeler:
liberman dan türkiye karşı sert