İsrail'de 'ezan yasağı' tasarısı pazartesi oylanacak

İsrail parlamentosu Knesset'te, ezanın hoparlörle okunmasını yasaklamayı öngören yasa tasarısıyla ilgili bugün yapılması beklenen oylama ertelendi.

Knesset'teki Arap asıllı milletvekili Mesud Ganayim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce bugün yapılacağı duyurulan oylamanın pazartesiye ertelendiğini belirtti. Arap milletvekilleri olarak tasarıya karşı pozisyonlarının değişmediğini ifade eden Ganayim, oylamanın ertelenme nedenine dair veri vermedi.

Arap asıllı bir diğer milletvekili Cemal Zahalka ise "Sağcı İsraillilerin ezana karşı olmasının sebebi ses seviyesinin yüksekliği falan değil, bizatihi onun içeriğidir. Çünkü ezan bu ülkenin kimliğidir. Onlar bu içerikten rahatsız oluyorlar. Bundan rahatsız olanlara tavsiyemiz ezanı duymayacakları dek uzağa gitmeleridir." diye konuştu.

Tasarının kanunlaşması halinde ülkedeki Müslümanların buna uymayacağını belirten Zahalka, bu yasağın insan hakları ve din hürriyetinin ihlali anlamına geleceğini kaydetti.

"EZAN YASAĞI" TASARISI

İsrail'de "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının yürürlüğe girmesi için Knesset'te üç öbür oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam dünyasının büyük tepkisini çeken dizayn, daha önce de çoğu defa gündeme gelmiş fakat mecliste oylamaya sunulmamıştı. Bu kez İsrail yasama komisyonundan geçen dizayn, oylanmak üzere meclise sevk edilme aşamasına geldi.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Yedioth Ahronoth gazetesine yaptığı açıklamada, ülkede "müezzin kanunu" olarak tanıdık yasa tasarısına karşısında olduğunu belirterek, bu yasağın İsrail'in uluslararası camiada imajını bozabileceğini ifade etmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise "gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören tasarıyı desteklediğini belirtmişti.

Knesset'teki oylama, dindar Yahudi partilerinden Yahudot HaTora'nın (Birleşmiş Tevrat) itirazı üstüne daha önce de ertelenmişti. Yahudot HaToralı Afiyet Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının Yahudi ritüellerini de kapsayabileceği endişesiyle yasa tasarısına karşısında çıktıklarını bildirmişti.

"Netanyahu'nun ezan yasağı ısrarının nedeni oğlu"

Erdoğan, İsrail'e 'ezan yasağı'nı sordu

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

"Erdoğan'ın sözleri sürpriz oldu"

DÜNYA

Türkiye-İsrail ilişkilerinde manâlı gelişme

DÜNYA

"İsrail jetleri Şam'ı vurdu"

DÜNYA

Trump, hapse atılmalarını istedi!

DÜNYA

AB'den terketmek istemeyen İngilizler için acayip ...

DÜNYA

Düşen uçaktan yürek burkan bir öykü daha!

Anahtar Kelimeler:
israil ezan yasağı ezan cami dünya