İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin: Ezan yasağına karşıyım

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail'in ezan okunmasına bazı kısıtlamalar getiren yasa tasarısına aleyhinde olduğunu belirtti.

İsrail radyosunun haberine kadar, Batı Kudüs'teki ofisinde Müslüman din adamlarıyla bir araya gelen Rivlin, ezanın hoparlörle okunmasını yasaklayan yasa tasarısına karşısında olduğunu ve buna gereklilik olmadığını ifade etti.

Rivlin'in bu yasa tasarısının sunulmaması için ilgililerle görüşmeyi vadettiği ve "İsrail ibadet hürriyetine saygı belirten bir devlettir ve ülkedeki tüm azınlıklar için din özgürlüğü ilkesine bağlıdır." dediği öğrenildi.

EZAN YASAĞI TASARISI

"Şamata kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının, yürürlüğe girmesi için İsrail meclisinde (Knesset) üç öbür oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı, daha önce de çoğu kez gündeme gelmiş fakat mecliste oylamaya sunulmamıştı. Bu kere ise İsrail yasama komisyonundan geçen tasarı, oylanmak üzere meclise sevk edilme aşamasına geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye niçin olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

Knesset'teki dindar Yahudi partilerinden Yahudot HaTora'nın (Birleşik Tevrat) itirazı üstüne oylama ertelenmişti. Yahudot HaToralı Afiyet Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının Yahudi ritüellerini de kapsayabileceği endişesiyle yasa tasarısına karşısında çıktıklarını bildirmişti.

Erdoğan, İsrail'e 'ezan yasağı'nı sordu

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Yılın kelimesi seçildi!

DÜNYA

Paris saldırılarının 'kara kutu'su konuşmayı ...

DÜNYA

Duterte'nin korumalarına bombalı saldırı

DÜNYA

ABD-Küba aralarında bir birincil!

DÜNYA

THY uçağına bagaj yükleme aracı çarptı

DÜNYA

Tayland'ın dövmeli kralı tahta çıkıyor!