'İspanya, Türkiye'yi stratejik bir iki taraflı olarak görüyor'

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı dolayısıyla Brüksel'de yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis ile ikili görüşme yaptı.

Çavuşoğlu ile Dastis'in yaptıkları görüşmeyle ilgili bir izah etme yayımlayan İspanya Dışişleri Bakanlığı, "İspanya'nın Türkiye'yi lüzum ikili ilişkiler gerekse NATO üyesi ve AB'ye namzet ülke olması açısından stratejik bir iki taraflı olarak gördüğü Dastis göre Türk mevkidaşına iletildi" ifadesini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanı Dastis'in, Türkiye'de geçtiğimiz 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimini de kınadığı ve Türkiye'nin demokratik kurumlarına bütün destek verdiklerini yinelediği kaydedildi. Dastis'in hem Türkiye'nin darbe girişimine verdiği karşılığın "temel özgürlükler, haklar ve hukuk devletinin temellerine saygılı ve orantılı olması gerektiğini vurguladığı" belirtildi.

Açıklamada, her iki bakanın ikili ekonomik ilişkileri de "çok olumlu" olarak değerlendirdikleri, "İspanya'nın Türkiye'nin hesaplı gücüne ve her geçen gün daha da büyüyen yatırım ve ticaret akımına duyduğu güvenin" Dastis tarafından Çavuşoğlu'na iletildiği açıklama edildi.

İki Dışişleri Bakanı'nın hem terörizmle mücadelede işbirliğini geliştirme konusunu da ele aldıkları belirtilip, Dastis'in "Terörizmle Mücadele Küresel Formu'nun temel bir üyesi olarak Türkiye'nin oynadığı rolden dolayı Çavuşoğlu'na teşekkür ettiği" bildirildi.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İspanya'da uçak kazası

DÜNYA

Katalan Milletvekili'nin dokunulmazlığı kaldırıldı

DÜNYA

Barcelona'da ahali sokakta

DÜNYA

Evcil hayvanın sokakta bırakılan dışkısı, sahibini ...

DÜNYA

İspanya'da siyasi değişkenlik bitiyor

DÜNYA

Çocukluğumuzun kahramanlarını bundan başka böyle görün!

Anahtar Kelimeler:
magazin medya video gazete dünya