Irak hükümeti açıkladı memur maaşları ödenecek

Irak merkezi hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında petrol ihracatı nedeniyle yaşanan krizden dolayı uzun süredir ödenmeyen memur maaşlarının ödeneceği bildirildi.

Hükümetten yapılan açıklamada, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, "memur maaşlarının ödenmesi karşılığında IKBY ile Kerkük'teki bazı bölgelerden çıkarılan petrolün merkezi hükümete teslim edileceği" yönündeki açıklamasının memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, "IKBY'nin petrol ihracatını ulusal SOMO şirketi yoluyla yapması durumunda Kürt bölgesindeki memur maaşlarının ödeneceği" taahhüdünde bulunuldu.

IKBY'nin merkezi hükümetten egemen olarak daha eksik fiyata petrol ihraç etmesinin, ülkenin ve IKBY'nin gelirlerine zarar verdiği kaydedilen açıklamada, Başbakan Haydar el-İbadi'nin, IKBY'nin, ihraç ettiği petrolün tamamını merkezi hükümete teslim etmesi halinde, bölgedeki idareli kriz nedeniyle ödenemeyen memur maaşlarını ödeyeceklerini birçok kere dile getirdiği hatırlatıldı.

MEMUR MAAŞLARI DENGELENEMİYOR

BU ARADA, Irak Meclis Başkanının Petrol ve Enerji Danışmanı Ali Fayyad da yaptığı açıklamada, Bağdat ile Erbil arasında petrol meselesine ilişkin Irak lehine bazı anlaşmaların olduğunu belirtti.

IKBY ile Irak merkezi hükümeti aralarında petrol ihracatı sebebiyle yaşanan krizden dolayı Bağdat, 2014 yılı başından bu yana Erbil'e bütçe ve memur maaşlarını göndermiyor. Erbil, Bağdat'tan bağımsız şekilde kendi bölgesinden meydana çıkan petrolü Türkiye üzerinden boru hatlarıyla Ceyhan'a sevk ederek dünya pazarına satıyor, fakat petrol fiyatlarında meydana gelen önemli düşüş bölgedeki memur maaşlarını dengelemiyor.

IKBY'deki takriben bir milyon 400 bin memurun maaşının ödenmesi için her ay yaklaşık 800 milyon dolara ihtiyaç olduğu, ancak petrol satışlarından elde edilen gelirin takriben 400 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Bu yüzden Erbil hükümeti, memur maaşlarının vaktinde ödenmesi için geçen sene "kesintili ödeme" yapmaya başladı, fakat söz konusu aralıklı maaşların ödenmesinde de sorun yaşanıyor.

MAAŞLAR KESINTILI VE GECİKMELİ ÖDENİYOR

Erbil, maaşların "kesintili ve gecikmeli" ödenmesine niçin olarak petrol fiyatlarındaki ciddi düşüşü ve terör örgütü DEAŞ ile mücadelenin yüksek maliyetini gösteriyor. Bunun yanına Irak'ın değişik bölgelerindeki terör olaylarından nedeniyle evlerini terk eden sığınmacıların bölgeye akın etmesinin dolayı hükümet masraflarının arttığı açıklama ediliyor.

Erbil ve Bağdat aralarında petrol satışı ve bütçe kesintisinden dolayı meydana gelen krizlerden nedeniyle ikili ilişkiler fazla kötü bir seviyeye girmişti ama Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonun başlamasından önce Barzani'nin 29 Eylül'de Bağdat'ı ziyaret etmesiyle buzlar erimeye başladı.

Barzani'nin Bağdat ziyaretinden hemen sonra Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin Musul operasyonunda iki taraflı hareket edecekleri açıklanmıştı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

DEAŞ'a çok büyük darbe: 88 terörist öldürüldü

DÜNYA

ABD Irak saldırısını kınadı

DÜNYA

Barzani'den Sincar ve Kerkük açıklaması

DÜNYA

DEAŞ, eski 250 devlet görevlisini kaçırdı

DÜNYA

İbadi'den Haşdi Şabi ve Telafer açıklaması

DÜNYA

Barzani: İç sorunların kaynağı...

Anahtar Kelimeler:
trt avaz türkçe haber detay