İngiltere'nin AB'den çıkış tarihi muhakkak oldu

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini AB adına yürüten başmüzakereci Michel Barnier, İngiltere-AB arasındaki çıkış anlaşmasının Ekim 2018'e dek tamamlanması gerektiğini söyledi.

Barnier, Brexit ile ilgili gelişmelere ilişkin Brüksel'de basın toplantısı düzenledi. Başmüzakereci Barnier, Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin işletilmesiyle başlayacak İngiltere-AB arasındaki çıkış müzakerelerinde, AB tarafında atama yapacak 30 karakter bir ekibin oluşturulduğunu söyleyerek, 50. maddenin işletilmesine ilişkin, "AB bunun için hazır. Ne ilişki istediklerini söylemeleri Britanyalılara, Britanya ile gelecekteki ilişkilerini belirlemek de 27 üyeye kalmış. Bu alıştırma, hukuki açıdan kompleks ve siyasi açıdan hassas olurken, halklarımız ile ekonomilerimiz için de manâlı sonuçlar doğuracak." diye konuştu.

Barnier, Brexit sürecinin kısa olacağını belirterek, "Başlıca müzakereler döneminin iki yıldan kısa süreceği açık. İki yıl içerisinde birincil başta, AB Konseyi'ninn yönetmeliği hazırlaması ve müzakereleri onaylaması olacak. Sonrasında anlaşma tabii ki Konsey ve Avrupa Parlamentosu göre da onaylanmalı. En son olarak da İngiltere'nin anlaşmayı onaylaması gerekli. Bütün bunların tümü iki yıllık süreçte gerçekleşecek. Her şey hesaba katıldığında, müzakereler 18 aydan kısa sürecek." ifadelerini kullandı.

bu vesileyle Barnier'in açıklamalarını takiben İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada da, ada yönetiminin Brexit müzakerelerini 2 yıllık süreçten daha sonraya bırakmak istemediği vurgulandı. Açıklamada, "Çıkış sürecini uzatmak istemediğimiz konusunda açık olduk. AB'den çıkışta pürüzsüz ve akıcı bir geçişin sağlanmasında hükümet kendinden belli." ifadesi kullanıldı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İngiltere'den barışa takviye mesajı

DÜNYA

İngiltere'de 'sextortion' alarmı!

DÜNYA

İngiltere o ülkeye asker yollayacak

DÜNYA

İngiltere'den Türkiye'ye takviye açıklaması

DÜNYA

"Trump güvence verdi"

DÜNYA

İngiltere'den Kıbrıs konusunda yorumlama