İngiltere Polonya'ya asker yollayacak

İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya'nın saldırgan tutumuna karşısında Polonya'ya 150 asker göndereceklerini açıklayarak, "Polonya'nın kuzeydoğusuna gelecek yıl nisan ayında 150 asker ve birkaç zırhlı vasıta konuşlandırma kararı aldık." dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Birleşik Krallık-Polonya Zirvesi'nin gerisinde May, Polonyalı mevkidaşı Beata Szydlo ile Başbakanlık'ta karşılıklı basın toplantısı düzenlendi.

İngiltere ile Polonya arasındaki ilişkilerin her iki ülkenin de güvenliği ve refahı için manâlı olduğunu vurgulayan May, "İngiltere, AB'den ayrılmaya hazırlanırken bu ortaklığı güçlendirmeye kararlıyım." diye konuştu.

"RUSYA'NIN SALDIRGAN TUTUMUNU ÖNLEMEK İÇİN"

Görüşmede Rusya'nın agresif tutumunu önlemeyi de ele aldıklarını ifade eden May, "Birleşmiş Krallık, Varşova'da yazın yapılan zirvede Avrupa'ya konuşlandıracak asker sayısını artırma sözü vermişti. Polonya'nın kuzeydoğusuna gelecek sene nisan ayında 150 asker ve birkaç zırhlı vasıta konuşlandırma kararı aldık." açıklamasında bulundu. May ayrıca, iki ülke aralarında savunma alanında bir uzlaşma için çalışacaklarını kaydetti.

May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) resmi olarak çıkış sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini gelecek sene Mart ayı sonuna kadar işleteceğini belirterek, "Birleşmiş Krallık'ta yaşamış Polonyalılar ve diğer Avrupa Birliği vatandaşlarının haklarının korunacağı sözümü Polonyalı mevkidaşıma yineledim." dedi.

Rusya'ya ilişkin bir soruya May, "Rusya'nın gelişen kavgacı tutumunun farkında olmamız ve bunu durdurmak için birlikte çalışmamız manâlı. Minsk Anlaşması uygulanana kadar, Rusya'ya yönelik yaptırımların sürmesi gerektiğini bugün konuştuk. Suriye konusunda ise Rusya'nın masum sivillere karşın dehşet bombalamalara destek vermeye son vermesi gerekiyor. Bu kesinlikle kabul edilemez. Dolayısıyla Rusya'ya milletlerarası bir baskı uygulamalıyız." yanıtını verdi.

Polonya Başbakanı Beata Szydlo da İngiliz mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) yanı sıra, ekonomi ve savunma ilk olarak elde etmek üzere iki ülke ilişkilerinin ele alındığını açıklama etti.

Birleşmiş Krallık’ın ülkesinin stratejik ortağı olduğunu vurgulayan Szydlo, Birleşik Krallık AB'den ayrılmaya hazırlanırken, adada yaşamış Polonya vatandaşlarının haklarının korunmasının kendileri için manâlı olduğunu ve "tüm AB ülkeleri için ilginç bir deneyim olacağını" açıklama ettiği Brexit sürecini yakından peşine düşüp takip edeceklerini belirtti.

"POLONYA İÇİN EN MANÂLI ŞEY"

Szydlo, “AB, 50. maddenin işletilmesini bekliyor. Polonya için en önemli şey, Birleşik Krallık’ta yaşamış Polonyalılar için garantiler edinmek. Bu garantiler karşılıklı olmalı. Brexit müzakereleri, 50. madde işletilene kadar başlamayacak. Müzakereler, AB ve Birleşmiş Krallık arasında yürütülecek. Müzakereler, dürüst bir dengede yürütülmeli.” diye konuştu.

Rusya’nın milletlerarası alandaki hareketliliğine ilişkin olarak da Szydlo, “Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Minsk Anlaşması uygulanana değin geri kaldırılmamalı." dedi. Szydlo, Rusya'nın Polonya'nın komşusu olduğunu ve iyi ilişkiler hazırlamak istediklerini kaydederek, "Oysa, Rusya'nın kavgacı bir ülke olması kabul edilemez. Dolayısıyla mevcut yaptırımların devamı sağlanmalı." ifadesini kullandı.

İngiltere Milli Istatistik Kurumu verilerine kadar, Birleşmiş Krallık'ta 916 bin Polonya vatandaşı, Polonya'da ise 35 bin İngiliz vatandaşı yaşanıyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İngiltere'den Türkiye'ye takviye açıklaması

DÜNYA

"Trump güvence verdi"

DÜNYA

İngiltere'den Kıbrıs konusunda izah etme

DÜNYA

İngiltere AB'nin parasını harcamış

DÜNYA

Pentagon'da 'Wikipedia skandalı'

DÜNYA

Eski Polonya liderinin mezarı açıldı