Suriye'de rejim güçlerinin ülkenin kuzeyindeki Halep'e düzenlediği yoğun saldırılar sonrası sokaklar cesetlerle doldu.

Halep'in doğusunda muhaliflerin denetimindeki bölgeleri Beşşar Esed rejimi ve müttefikleri havadan, İran, Irak ve Hizbullah milis güçleri de karadan bombalamaya devam ediyor. Rejimin, bombardımandan kaçan sivillerin merhametsizce vurmaya devam ettiği Halep'te aktivist ve gazeteciler de görüş ve resim almakta büyük güçlük çekiyor.

Kentteki lokal medya aktivistlerinden Ebu Ammar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun saldırılar nedeniyle evlerinden çıkmakta zorlandıklarını söyledi.

Ebu Ammar, "Yoğun Rus ve rejim bombardımanı dolayısıyla sokak ve caddeler insan cesetleri ve yaralılarla doldu. Saldırılar pek yoğun ama, haricen çıktığımızda herhangi bir saldırıda ölür ya da yaralanırsak cesetlerimizin sokaklarda kalmasından çekiniyoruz. Halep'te bombalanan sokaklar kan kokuyor." ifadelerini kullandı.

"ÇOĞU CISIM TANINMAZ HALDEYDİ"

Halep'teki sivil savunma yetkililerinden Babiris Mişal de Esed güçlerinin Halep'in doğusundaki karşı taraf bölgeleri yoğun şekilde bombalamaya devam ettiğini dile getirdi.

Yoğun topa tutma nedeniyle olay yerlerine ulaşmakta güçlük çektiklerini aktaran Mişal, "Esed güçleri saldırılardan kaçan sivilleri Cub el-Kubbe'de topçu ateşine tuttu. Arkasından bölgeye havan toplarıyla saldırdı." dedi.

Laf konusu saldırıda birçok bayan ve çocuk 45 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin de yaralandığını hatırlatan Mişal, "Sivillerin vurulduğu sokak cesetlerle doldu. Çoğu cisim tanınmaz haldeydi.'' diye konuştu.

Halep'te insani durumun her geçen gün daha da kötüleştiğini vurgulayan Mişal, "Çatışma ve hamle bölgelerinden öteki bölgelere giden ırk aç ve susuz. erzak yok. Saldırılardan nedeniyle, kalan fırınlar da çalışmıyor." dedi.

Rejimin son saldırısıyla birlikte Halep'in doğusunda 15 Kasım'dan bu yana ölen sivillerin sayısı 739'a, yaralı sayısı ise 2 bin 500'e yükseldi.

Suriye'nin kuzeyindeki Halep, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor. Şehir Halkı merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler denetim ediyor. Rejim kuşatmasında takriben 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl Sıhhat Müdürlüğüne göre insanlar 97 gündür esas insani ihtiyaçlarını gideremiyor.

Son iki hafta içinde kentin doğusundaki bütün hastaneler ve sağlık durumu merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Bütün okulların kapalı olduğu bölgede hizmet veren yalnızca 3 fırın bulunuyor. Takriben 300 bin sivil, rejimin son ilerlemesiyle 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Erdoğan'dan Abbas'a tebrik telefonu

DÜNYA

İsrail'de kritik oylama ertelendi

DÜNYA

"Erdoğan'ın sözleri sürpriz oldu"

DÜNYA

Türkiye-İsrail ilişkilerinde kayda değer gelişme

DÜNYA

"İsrail jetleri Şam'ı vurdu"

DÜNYA

Trump, hapse atılmalarını istedi!

Anahtar Kelimeler:
milliyet dünya esed halep irak iran