Halep'te ikâmetgâh yerine hava saldırıları: 30 ölü, 250 zarar görmüş

Suriye'de, 95 gündür rejim güçlerinin kuşatması aşağıda olan Halep'in doğusunda yerleşim yerlerini amaç alan saldırılarda 30 kişinin hayatını kaybettiği, 250 kişinin yaralandığı bildirildi.

Halep'teki sivil savunma yetkililerinden Bibers Mişal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Rus ve rejime ait savaş uçakları, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri yoğun bir şekilde bombaladı, saldırılarda 30 sivil yaşamını yitirdi, 250 kişi yaralandı.'' dedi.

Saldırıların kentin Şear, Tarik El Bab, Firdevs, Maadi, Katırci, Ensari ve Sukkeri semtlerinde yoğunlaştığını gösteren Mişal, şunları kaydetti:

''Rus ve rejim uçakları, sabahtan bu yandan Halep'e 200'den pozitif hava saldırısı gerçekleştirdi. Yoğun topa tutma nedeniyle olay yerlerine ulaşmakta can sıkıntısı çekiyoruz. Insanlar, laf konusu saldırılardan dolayı evlerini terk ediyor. Yaralılar el arabalarıyla taşınıyor. Yıkıntıilginç aşağıda kalanlara ise kısıtlı imkanlarla ulaşmaya çalışıyoruz.''

''10 AYLIK BEBEK ILGI ÇEKICI ALTINDAN KURTARILDI"

Rejim ve ortaklarının, 95 günden bu yana Halep'te idare karşıtlarının kontrolündeki abluka altında bulunan semtlere her türlü silahlarla saldırdığını ifade eden Mişal, ''Rus savaş uçakları Muyesir'de mesken yerini bombaladı. Saldırıda çok sayıda ikâmetgâh yeri yıkıldı ve hasar gördü. Yıkılan bir binanın enkazında 10 aylık Hasan adında bir çocuğu yoğun bir çalışmanın sonucunda çıkarttık. Enteresan altındaki Hasan ve babasını sağ olarak enkazdan çıkarttık. Hasan'ın annesi, ablası ve abisi ise saldırıda yaşamını yitirmişti, onların da cesetlerini enkazdan çıkarttık.'' diye konuştu.

''YARALILAR SIRTLARDA SAĞLIK MERKEZLERİNE TAŞINIYOR"

Karşı Taraf bölgelerde saldırılar nedeniyle sahra hastanelerinin hizmet vermediğini söyleyen Mişal, ''Halep'te karşı taraf bölgelere varil, vakum ve bilye bombalarıyla rejim ve Ruslar saldırıyor. Karadan ise rejim ve destekçilerinin yanı sıra İran, Hizbullah ve Irak Şii milisleri, havan toplarıyla mesken alanları nı, çarşı ve pazar yerlerini vuruyor. Saldırılarda yaralananlar yakınları göre sırtlanarak bölgedeki sağlık merkezlerine taşınıyor.'' bilgisini aktardı.

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Şii milislerin, Halep'in doğusuna 13 günden bu yanlamasına düzenlediği saldırılarda ölen sivillerin sayısı 613'e çıktı, yaklaşık 300 bin sivil, 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye'ye sınır Halep ili, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor. Büyük Kasaba merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor.

Rejim kuşatmasındaki takriben 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te, İl Afiyet Müdürlüğünün açıklamasına kadar, insanlar 95 gündür esas insani ihtiyaçlarını gideremiyor. Kentin doğusundaki bütün hastaneler ve sıhhat merkezleri, son iki hafta içindeki rejim saldırıları nedeniyle hizmet dışı kaldı. Kentte yalnızca 3 fırın hizmet veriyor. Bölgede okulların hepsi kapalı bulunuyor.

Suriye ordusu doğu Halep'te kritik bölgeyi ele geçirdi

Almanya'da Esed hakkında kabahat duyurusu

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Halep'e hava saldırısı: 46 ölü, 325 yaralı

DÜNYA

Halep'e bombalı saldırı: 7 ölü, 20 yaralı

DÜNYA

Halep'ten dünyaya yardım çağrısı

DÜNYA

Rus uçakları Halep'i vurdu! 15 ölü, 50 yaralı

DÜNYA

Halep'e saldırılar devam ediyor

DÜNYA

Halep'in doğusu hastanesiz kaldı