Halep'te ekmek fırınına hava saldırısı! 6 ölü

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin kuşatmasındaki Halep şehir halkı merkezinde, bir fırını gaye bölge hava saldırısında 6 sivil öldü, 5'i yaralandı.

Halep'teki sivil savunma yetkilisi Babiris Meşal, rejime ya da Rusya'ya ait olduğunu düşündükleri bir savaş uçağının, muhaliflerin kontrolündeki Maadi mahallesinde ekmek fırınına saldırdığını söyledi.

Meşal, saldırıda, birincil belirlemelere göre fırında çalışan ve ekmek için bekleyenlerden 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin yaralandığını bildirdi.

Tek katlı fırındaki yıkıntıilginç kaldırma çalışması sürüyor.

Rejimin, Halep'te muhalif güçleri kuşattığı bölgelere, 19 Eylül'den bu yanlamasına Rusya ile birlikte artırtığı hava saldırılarında 500'e yakın kişi hayatını kaybederken bin 600'den fazlası yaralandı.

İKİ HASTANE DEVRE DIŞI KALDI

ÖTE YANDAN Halep'teki hava saldırılarında iki hastanede zarar oluştuğu ve durumu kritik hastaların ölümüne neden olduğu kaydedildi.

Sabahleyin erken saatlerde gerçekleştirilen hava saldırılarında jeneratörlerin vurulduğu, su rezervinin kesildiği ve hastanenin geçici bir zaman hizmet dışı kaldığı ifade edildi. S

aldırıda zarar görebilen hastanede çalışan radyolog Muhammed Ebu Recep, 2 hastanın hayatını kaybettiğini ve yoğun bakım ünitesinin büyük oranda hasar gördüğünü söyledi.

Hava saldırıları esnasında üstelik fırının, halkın ekmek olmak için sıra oluşturduğu esnada vurulduğu kaydedildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, El Maadi mahallesinde bulunan fırının topçu mermisi ile vurulduğunu ve 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

AA/İHA

Anahtar Kelimeler:
halep suriye haber haberler saldırı