Halep'te doğu mahalleleri

Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden sorumlu sivil savunma idaresi, şehirde kuşatma altındaki doğu mahallerini "tamamen afet bölgesi" bildiri etti.

Savunma idaresinden yapılan yazılmış açıklamada, Halep'in doğu mahalleleri tamamen felaket bölgesi ilan edilerek, tüm insani yardım kuruluşlarına rejim ve Rus uçaklarının bombardımanının durması için harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, 15 Kasımdan bu yandan kente 2 bin hava saldırısı düzenlendiği, topçu atışıyla 7 bin hamle yapıldığı keza balistik füze, misket bombası ve milletlerarası çapta yasaklanmış olan klor gazı atıldığı belirtildi.

Abluka altındaki mahallelerde çoğunluğu kadın ve çocuk 279 bin birey bulunduğu, 35 kişinin ise hala yıkıntıilginç aşağıda olduğu ifade edildi.

Abluka altındaki doğu mahallerinde bütün hastanelerin hizmet veremez durumda olduğu vurgulanan açıklamada, devam eden bombardıman nedeniyle sivil savunma idaresinin ekipman ve malzemelerin çoğunun kullanılmaz halde olduğunun altı çizildi.

Kentteki fırınların, altyapının, elektrik santrallerinin ve hastanelerin kesintisiz bombalandığı kaydedilen açıklamada, doğu mahallerindeki sivil halkın yaşadığı insanlık felaketinin sona ermesi için tüm sağlık ve insani destek kuruluşlarına ivedi yardım çağrısında bulunuldu.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Rejim güçleri Halep'i vurdu: 30 ölü, 250 yaralı

DÜNYA

İsrail'den Suriye'ye hava harekatı!

DÜNYA

Mısır'dan Suriye'ye pilot iddialarına cevap

DÜNYA

Halep'e hava saldırısı: 46 ölü, 325 zarar görmüş

DÜNYA

Halep'e bombalı hücum: 7 ölü, 20 zarar görmüş

DÜNYA

Halep'ten dünyaya takviye çağrısı