Halep için 10 jurnal insani ataşkes tasarısı

Suriye'nin Halep kentinde artan çatışmalara ara verilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) 10 jurnal "insani mütareke" tasarısı hazırlandı.

BMGK'da düzenlenen kapalı oturumunda Suriye'de kimyasal silah kullanımı görüşüldü.

Oturumun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan İngiltere'nin BM Kalıcı Temsilcisi Matthew Rycroft, Suriye'de rejimin kimyasal tabanca kullandığının kanıtlandığını belirterek, İngilte ve Fransa'nın BMGK'ya kimyasal silah kullananların cezalandırılması için tasarı sunacağını açıklama etti.

Halep'teki çatışmalara ve insani duruma ilişkin de değerlendirmede yer alan Rycroft, Halep'te artan çatışmalara ara verilmesi için BM Emniyet Konseyi'nde 10 jurnal "insani mütareke" tasarısı hazırlandığını açıklama etti.

Rycroft, İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda göre hazırlanan 10 jurnal "insani mola" tasarısının önümüzdeki günlerde BMGK'da oylanacağını söyledi.

İngiltere ve Fransa'nın Halep için BMGK'ya ivedi toplanma çağrısında bulunduğunu ve toplantının bugün veya yarın yapılacağını belirten Rycroft, Halep'in geleceğinin Rusya ve İran'ın elinde olduğunu ve kentin fakat rejimi destekleyen bu iki ülkenin tutumununu değiştirmesiyle kurtarılabileceğini kaydetti.

 

BM'den Halep uyarısı

Fransa'dan flaş Halep çağrısı!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

BM'den Halep uyarısı

DÜNYA

BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü

DÜNYA

Halep'te insanlık felaketi sürüyor

DÜNYA

Rejim güçleri Halep'i vurdu: 30 ölü, 250 yaralı

DÜNYA

Halep'e hava saldırısı: 46 ölü, 325 zarar görmüş

DÜNYA

Halep'e bombalı atak: 7 ölü, 20 yaralı