Halep için 10 günlük insani ateşkes tasarısı

Suriye'nin Halep kentinde büyüyen çatışmalara ara verilmesi için BM Emniyet Konseyi'nde (BMGK) 10 günlük "insani ateşkes" tasarısı hazırlandı.

BMGK'da düzenlenen kapalı oturumunda Suriye'de kimyasal silah kullanımı görüşüldü.

Oturumun arkasından gazetecilere açıklamalarda yer alan İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullandığının kanıtlandığını belirterek, İngilte ve Fransa'nın BMGK'ya kimyasal tabanca kullananların cezalandırılması için tasarı sunacağını açıklama etti.

Halep'teki çatışmalara ve insani duruma ilişkin de değerlendirmede yer alan Rycroft, Halep'te çoğalan çatışmalara ara verilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nde 10 jurnal "insani ateşkes" tasarısı hazırlandığını ifade etti.

Rycroft, İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda göre hazırlanan 10 jurnal "insani ara verme" tasarısının önümüzdeki günlerde BMGK'da oylanacağını söyledi.

İngiltere ve Fransa'nın Halep için BMGK'ya acil toplanma çağrısında bulunduğunu ve toplantının bugün ya da yarın yapılacağını belirten Rycroft, Halep'in geleceğinin Rusya ve İran'ın elinde olduğunu ve kentin ancak rejimi destekleyen bu iki ülkenin tutumununu değiştirmesiyle kurtarılabileceğini kaydetti.

 

BM'den Halep uyarısı

Fransa'dan flaş Halep çağrısı!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması

DÜNYA

BM'den Halep uyarısı

DÜNYA

BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü

DÜNYA

Halep'te insanlık felaketi sürüyor

DÜNYA

Rejim güçleri Halep'i vurdu: 30 ölü, 250 yaralı

DÜNYA

Halep'e hava saldırısı: 46 ölü, 325 yaralı

Anahtar Kelimeler:
haber halep için günlük insani