Güney Kore Lideri: 'İstifaya Hazırım'

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, hakkındaki görevi istismar etme suçlamaları üstüne "İstifa etmeye hazırım" dedi. Ama Park ne süre istifa edebileceğine dair bir yorumlama yapmadı. Park Geun-hye, akıbetini parlamentoya bıraktı.

Devlet Başkanı Park Geun-hye, kişisel amaçlarla eski bir arkadaşının devlet işlerine karışmasına müsade vermekle suçlanıyordu. Hakkında soruşturma açılan devlet başkanı Park'a istifa çağrıları yapılıyordu.

Park Geun-hye, "Atama süremin kısaltılması dahil, geleceğimle ilgili her konuyu parlamentonun kararına bırakıyorum" dedi.

Park, devlet yönetiminde "iktidar boşluğu veya keşmekeş yaratmayacak şekilde iktidarın devredilmesine yönelik tedbirler" alındığında, geri çekileceğini söyledi.

Muhalefet: İstifa açıklaması üçkağıtçılık

Cuma günü, ülkenin parlamento üyeleri, Park hakkında dava açılıp açılmayacağıyla ilgili konuşmak üzere toplanacaktı.

Güney Kore'nin asıl muhalefet partisi Demokratik Parti, Devlet Başkanı Park'ın açıklamasına cevap vermekte gecikmedi. 

Demokratik Parti, görevini adamak istediğini söyleyen ülkenin devlet başkanı Park Geun-hye'nin "üçkağıtçılık" yaptığını ve suçlamalardan kaçma çabasında olduğunu savundu.

Yerel haber ajansı Yonhap, partinin sözcüsü Youn Kwan-suk'ın Park hakkındaki "suçlamaları sürdürecekleri" açıklamasına yer verdi. 

Youn, "İnsanların asıl istediği, Park'ın en kısa sürede istifa etmesi; olayı sürüncemede bırakması ya da suçu parlamentoya atması yok" dedi.

Yüzbinlerce Güney Koreli, ülke çapındaki protestolarda Park'a istifa çağrısı yapmıştı.

"Choi skandalı" nedir?

Choi Soon Sil, destek kuruluşlarını dolandırmakla suçlanıyor.

Park'la ilgili skandal, gözaltındaki yakın arkadaşı Choi Soon-sil'in hakkındaki gasp iddiaları ve bir dizi itham sonrasında ortaya çıkmıştı.

Park'ın, eski dostu Choi Soon-sil'in, devlete ait görevi bulunmamasına karşın kayda değer devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalın ardından, Ekim sonundan bu yanlamasına protestolar artarak sürüyor.

Park ile ilişkisini kullanarak meslek adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi, kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla da yargılanıyor. Vakıflara bağış yapmaları için büyük şirketlere zorlama yapılmasında Park’ın da rolü olduğu bahis ediliyor.

Devlet Başkanı, kendisine kuvvet zamanlarında yardım ettiğini ifade ettiği Choi ile ilişkilerinde dikkatsiz davrandığını belirtiyor. Park’ın avukatı ve Devlet Başkanlığı, suçlamaları reddediyor.

Park’ın annesi 1974’te o zamanki Güney Kore Devlet Başkanı olan babası Park Chung-hee’yi maksat alan suikast girişimi esnasında öldürülmüştü. Choi ile o zamandan bu yandan arkadaş olan Park’ın babası ise 1979’da istihbarat dairesi başkanı tarafından öldürülmüştü.

Park, daha önce suçlamalar sebebiyle iki defa özür dilemiş ve "hakkında çıkan siyasi kriz sebebiyle ağlamaklı olduğunu" söylemişti.

Güney Kore Devlet Başkanı hakkındaki skandal nedeniyle ülke çapında gösteriler düzenlendi.

Park, buna karşın geri adım atmayı reddetmişti.