Güney Kore Devlet Başkanı'ndan istifa açıklaması

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye, meclisin, iktidarın güven içinde devredilmesi için bir planla gelmesi durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Park, televizyon kanallarında yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, "Choi skandalı" ile ilgili bir defa daha özür dileyerek, her şeyi bırakmaya hazırlanmış olduğunu açıklama etti.

Devlet Başkanının bu çarpıcı açıklaması, kendisini istifaya çağıran toplu gösterilerin peşinde geldi.

Muhalefet yetkilileri, meclis soruşturması için cuma günü oylama yapılacağını duyurdu.

HAFTALARDIR GÖSTERİLER DÜZENLENİYOR

Park'ın, eski dostu Choi Soon-silin, devlete ait görevi bulunmamasına karşın kayda değer devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandala tepkiler artarak devam ederken başkent Seul'de bir aydan fazladır her cumartesi yüz binlerin katılımıyla gösteriler düzenleniyor.

GÜNEY KORE'DE CUMARTESİ EYLEMLERİ SÜRÜYOR

Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bir takım vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi'nin, kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı aşağıda destek kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla da yargılanıyor.

Skandalın, Park'ın ülkede gelecek sene yapılacak genel seçimlerden önce popülaritesini manâlı ölçüde azalttığı belirtiliyor. Bazı muhalefet partileri de Park'a istifa çağrısında bulunuyor.

Güney Kore'de yapılan bir ankete kadar, Park'a kamuoyu desteği yüzde 4e kadar düştü.

Park Geun-hye, 2012'deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013'te göreve başladığında Choi Soon-silin, tavır metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine muavin olduğunu oysa bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.

ÜLKEYİ TARİKAT LİDERİNİN KIZI YÖNETMİŞ!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

"Netanyahu, yangınları provokasyon amaçlı kullandı"

DÜNYA

Dünya bitti, sıra uzay savaşına geldi!

DÜNYA

Olay yerinden ilk kareler...

DÜNYA

Brezilyalı futbolcuları içeren uçak düştü!

DÜNYA

Çin'de eski bakanlık yetkilisine ölüm cezası!

DÜNYA

Kanada'da savaş uçağı düştü!