Futbol Dünyasını Yasa Boğan Tarihin En Büyük 9 Uçak Kazası

Chapecoense takımının uçak kazası geçirmesi, akıllara tarihte yaşanıp futbol dünyasını yasa boğan diğer uçak facialarını getirdi. Yıllar geçse de akıllardan çıkmayan, köklü kulüpleri kapanma noktasına değin getiren uçak kazaları, uzun yıllar da geçse unutulmayacak gibi. 

Umalım ki Chapecoense'nin yaşadığı bu facia sonuncusu olmuş olur.

1. Torino

Futbol tarihinin en şanssız uçak kazası ola ki de Torino'nun başına geldi. Portekizli futbolcu Francisco Ferreira'nın jübile maçı için Benfica ile Torino, Portekiz'de karşısında karşıya geldi. Maçı 4-2 Torino 4-2 kaybetti.

Torino kafilesinin dönüşü sırasında bulundukları uçak fena hava koşulları sebebiyle Torino şehri yakınlarında bir dağa çarparak düştü. Yaşanan kazada 18'i futbolcu elde etmek üzere 31 kişi hayatını kaybetti. İtalya futbolunun yaşadığı bu acı olayda tarih ise 4 Mayıs 1949'u gösteriyordu.

2. Manchester United

6 Şubat 1958'de oynadığı maçtan sonradan Belgrad'dan Manchester'a yola çıkan Manchester United kafilesi, yakacak ikmali için Münih'e iniş yaptı. Her Yerde kalkış yapmaya çalışan uçak ilk 2 denemede başarısız oldu. 

Yoğun bir kar yağışı başlamıştı ve o günkü uçuşlar iptal olmuştu. Manchester United kafilesinin o gece Münih'te konaklaması gerekiyordu. Ama yoğun bir fikstürü olan Kırmızı Şeytanlar'ın teknik heyeti buna karşı çıktı. 

Havalanmak için üçüncü kez şansını deneyen uçak yeterince hızlanamayıp bariyerlere çarptı. Kazada Manchester Unitedlı 8 futbolcu, teknik heyet ve idarecilerin yer aldığı toplam 23 birey yaşamını yitirdi.

3. Danimarka Ulusal Takımı

1960'da Roma'da düzenlenen olimpiyat oyunlarında Danimarka Ulusal Takımı finale yükselmeyi başardı. Takımda yaşanan sakatlıklar nedeniyle 16 Temmuz tarihinde Danimarka Futbol Federasyonu bir uçak kiralayarak takıma destek yapmak istedi. Kopenhag Havaalanı'ndan kalkan uçakta bulunan 8 futbolcu son yolculuklarına çıkmışlardı. Uçak, kötü hava koşulları sebebiyle Öresund Boğazı'nda düştü. Kazadan yalnızca pilot sağ kurtuldu.

4. CD Green Cross

3 Nisan 1961'de Şili'nin köklü kulüplerinden biri olan CD Green Cross takımının 8 futbolcusu ve 2 teknik elemanını taşıyan uçak And Dağları'nın üzerindeyken düştü. Futbolcu ve teknik takım haricinde uçakta bulunan 14 kişi daha kurtulamadı. Uçağın enkazı ise geçen yıl bir grup dağcı kadar tesadüfen bulunabilmişti.

5. The Strongest

Bolivya'nın The Strongest kulübü, bir hazırlık maçı sonrası ülkesine dönerken içinde bulundukları uçak kaza yaptı. 26 Eylül 1969 tarihinde yaşanan faciada içinde futbolcuların da olduğu 56 kişi hayatını kaybetmişti.

6. Pahtakor Taşkent

Özbekistan ekibi Pahtakor Taşkent, o dönem Sovyetler Birliği 1. Futbol Ligi'nde Dinamo Minsk ile yapacağı maç için Ukrayna'ya uçuyordu. Takım kafilesinin bulunduğu uçak, başka bir uçakla çarpışında iki uçaktaki toplam 178 birey hayatını kaybetmişti. 11 Ağustos 1979'da meydana gelen bu kaza, hem tarihin büyük uçak kazalarından da biridir.

7. Alianza Lima

8 Aralık 1987'de ise Peru temsilcisi Alianza Lima'nın kafilesini içeren uçak, Pasifik Okyanusu'na düştü.

Ligde Pucallpa ile oynayan Alianza Lima'nın dönüş yolculuğunda meydana gelen kazada, aralarında futbolcular, teknik takım, yöneticiler ve taraftarların bulunduğu 43 kişi yaşama gözlerini yumdu.

8. Zambiya Milli Takımı

Zambiya Ulusal Takımı, 27 Nisan 1993'te Gabon ile deplasmanda oynayacağı maç yola çıktı. Uçak yolda bir kez yakacak ikmali yaptı ve arızası olduğu anlaşıldı ama gerçi yola devam edildi. Havaalanına kısa bir uzaklık kala da felaket gerçekleşti. Kazada 25 gezgin ve 5 uçuş görevlisi hayatını kaybetti. Zambiya Milli Takımı'ndan ise 18 birey öldü. Tek kurtulan futbolcu Kalusha Bwalva oldu.

9. Chapecoense

Ve yaşanan son yıkım Chapecoense takımını vurdu. 29 Kasım 2016'da Copa Sudamericana finali için Kolombiya'ya giden takımın uçağı düştü. 81 kişinin bulunduğu uçakta 76 kişi hayatını kaybetti. Chapecoense takımından uçakta 22 birey vardı, bunlardan Bölge Ruschel ve Jackson Follmann kazadan sağ kurtulabildi.