Fransa'da sandıktan Erdoğan'a oy çıktı!

Fransa'da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayının belirlendiği ön seçimin birincil turunda sandıklarda geçersiz farzedilen oyların bir kısmının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verildiği ortaya çıktı.

Sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter üzerinden paylaşılan mesajlarda Erdoğan'ın fotoğrafları ve isminin yer aldığı geçersiz oy pusulaları yer aldı.

Ön seçimlerde hiçbir adayı desteklemeyen seçmenler oy pusulalarına "Erdoğan'a oy veriyorum" yazarak tepkilerini dile getirdi. Sosyal medyadaki çoğu kullanıcı ise "Cumhurbaşkanlığını yapabilecek tek kişi Erdoğan, öteki adaylar yetkisiz.", "Ön seçimlerde herhangi bir adayı seçme zorunluluğumuz değil. Herkesi Erdoğan'a oy vermeye davet ediyorum." gibi mesajlar yayımladı.

Cumhuriyetçilerin 20 Kasım'da düzenlenen ön seçiminde birincil turu eski başbakan François Fillon yüzde 44,1 ile birinci, eski başbakan Alain Juppe ise yüzde 28,6 ile ikinci sırada tamamlamıştı. Birincil turda eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise yüzde 20,7 oyla üçüncü sırayı alarak saf dışı kalmıştı. Ön seçimin ikinci turu yarın yapılacak.

Fransa'da iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimi 23 Nisan - 7 Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Fidel Castro hayatını kaybetti

DÜNYA

Castro, Atatürk'ün o sözünü kullanmıştı!

DÜNYA

Dışişleri Bakanlığı Castro'nun o sözünü hatırlattı!

DÜNYA

İsveç'te Türk mescidine ırkçı hamle!

DÜNYA

PYD'nin kampında patlama!

DÜNYA

Kritik yasa onaylandı, Haşdi Şabi resmileşti!