Fransa'da kuş gribi alarmı

Fransa'da bu kış ilk önce kuş gribi virüsü H5N8 tespit edildiği bildirildi.

Fransa Tarım Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, Avrupa'da o kadar fazla ülkede saptanan H5N8 virüsüne Fransa'nın kuzeyinde de rastlandığı kaydedildi.

Açıklamada, virüsün, su kuşlarının avlanmasında yararlanılan 20 yaban ördeğinde 26 Kasım'da Pas-de-Calais bölgesinde bulunan Marck kentinde saptama edildiği ve yerel yetkililerin bölgede afiyet güvenliği önlemlerini artırdığı belirtildi.

Avrupa Birliği'nin en büyük kanatlı hayvan üreticisi olan Fransa'nın güneybatı bölgesinde bu yılın başında yaşanan salgın nedeniyle kanatlı hayvan ihracatında sorunlar yaşanmıştı.

Son aylarda Hollanda, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerdeki yoğun kuş gribi salgınları sebebiyle, Fransa Tarım Bakanlığı ay başında böylece çok ilave önlem almıştı.

Yaban kuşları, hastalığın semptomlarını göstermeden, virüsü tüyleri yardımıyla hayvan üretim çiftliklerine taşıyabiliyor.

İnsanlara bulaştığı yönünde hemen şimdi herhangi bir bulguya rastlanmayan H5N8 virüsü, 2014 yılında Avrupa'ya yayılmadan önce Asya'da milyonlarca kanatlı çiftlik hayvanının itlaf edilmesine neden olmuştu.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Fransa'da Cumhuriyetçilerin adayı Fillon oldu

DÜNYA

Fransa'da camiye saldırı

DÜNYA

Fransa'da "Teröre Lanet, Demokrasiye Davet" gösterisi

DÜNYA

Fransa sığınmacılara dönmeleri için para verecek

DÜNYA

Fransa'da Suriye toplantısı yapılacak

DÜNYA

Fransa'da "milli güvenliğin ihlali" soruşturması

Anahtar Kelimeler:
haber haberler dünya fransa kuş gribi