Fransa'da Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı adayı Fillon oldu

Fransa'da merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin cumhurbaşkanı adayının belirlendiği seçimlerin ikinci turunda François Fillon, rakibi Alain Juppe'yi geçerek yarışı kazandı.

Toplam 10 bin 229 sandıktan 7 bin 804'ünün açılmasıyla ortaya çıkan birincil sonuçlara göre, eski başbakanlardan Fillon oyların yüzde 68'ini alarak, oyların yüzde 32'sinin verildiği rakibini geride bıraktı.

Daha fazla muhafazakar ve Katolik seçmenin oylarını bölge Fillon, politika önerileri bakımından 1979-1990 yıllarındaki atama süresiyle, 20. yüzyılın en fazla iktidarda kalan Birleşik Krallık Başbakanı Margaret Thatcher'a benzetiliyor.

Cumhuriyetçiler Partisinin 20 Kasım'da düzenlenen ilk tur namzet belirleme seçimini, Fillon yüzde 44,1 ile birinci, yine eski başbakanlardan Juppe yüzde 28,6 ile ikinci sırada tamamlamıştı. Ilk turda eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise yüzde 20,7 oyla üçüncü sırayı alarak partisinin cumhurbaşkanlığı adaylığı yarışında saf dışı kalmış ve ikinci turda Fillon'u desteklediğini açıklamıştı.

Fransa'da iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimi 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek.

Seçimin en kuvvetli adayları olarak merkez sağın adayı Fillon ve fazla sağ Ulusal Cephe Partisinin lideri Marine Le Pen gösteriliyor. Fransa'da hemen şimdi adayını belirlememiş olan iktidardaki Sosyalist Partiye ise kamuoyu yoklamalarında pozitif talih tanınmıyor.

Fransa seçimlerinde iki sürpriz!

Fransa'da sandıktan Erdoğan'a oy çıktı!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Fransa'da camiye atak

DÜNYA

Fransa'da "Teröre Lanet, Demokrasiye Eğlence" gösterisi

DÜNYA

Fransa sığınmacılara dönmeleri için para verecek

DÜNYA

Fransa'da Suriye toplantısı yapılacak

DÜNYA

Fransa'da "milli güvenliğin ihlali" soruşturması

DÜNYA

Noel telaşı başladı