Fransa'da camiye saldırı

Fransa'nın Bordeaux kentinin banliyösü Merignac'taki bir camiye hücum düzenlendi.

Merignac'taki caminin duvarları, Müslüman aleyhtarı sloganlar yazılarak yıkım edildi.

Buradaki Müslüman Derneğinden yapılan açıklamada, caminin emniyet kameralarından, saldırıyı yapan kişinin eşkalinin saptama edildiği belirtildi.

Güvenlik birimlerine saldırıyla ilgili kabahat duyurusunda bulunulduğu kaydedilen açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak merkez sağ adayının belirleneceği ikinci tur yarışının düzenlendiği gün gerçekleşen bu ırkçı ve İslamofobi taşıyan korkak ve alçakça saldırıyı kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Bordeaux kentinin Sosyalist Parti Senatörü Alain Ansiani de yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadı. Ansiani, saldırının, merkez sağın ön seçim yarışının ikinci turunda, kışkırtma amacıyla bilinçli üretilmiş olabileceğine dikkati çekti.

bu vesileyle, polis ekipleri kadar saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığı ve cami bölgesinde inceleme yapıldığı bildirildi.

Fransız basını, benzer caminin Ağustos 2015'te molotofkokteylli bir saldırıya amaç olduğunu duyurdu.

Fransa'da İslamofobi ile Çaba Merkezine göre, ülkede yaşayan Müslümanlara karşın saldırılar son yıllarda katlanarak artıyor. Ülkede çoğu Kuzey Afrikalı 5 milyona yakın Müslüman yaşıyor. Avrupa'da Müslümanların en fazla yaşadığı ülkeler aralarında Fransa birincil sırada bulunuyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Fransa'da "Teröre Lanet, Demokrasiye Davet" gösterisi

DÜNYA

Fransa sığınmacılara dönmeleri için para verecek

DÜNYA

Fransa'da Suriye toplantısı yapılacak

DÜNYA

Fransa'da "ulusal güvenliğin ihlali" soruşturması

DÜNYA

Noel telaşı başladı

DÜNYA

Fransa'da Sarkozy yenilgiyi kabul etti