Fransa seçimlerinde iki sürpriz!

Fransa’da 6 ay sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağ Cumhuriyetçiler partisinin adayının belirlenmesi amacıyla düzenlenen ön seçimin ilk turunda sürpriz sonuçlar ortaya çıktı.

Anketlerde üçüncü sırada görülen eski Başbakan François Fillon, büyük sürpriz yaparak oyların yüzde 44.1ini alarak birinci olurken, seçimlerin favorisi eski Başbakan Alain Juppe yüzde 28.6 ile beklenenin aşağı oy alarak ikinci sırada kaldı.

Eski Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy ise, hayal kırıklığı yaşayarak yüzde 20.6 oyla üçüncü olabildi. Bu sonuçlara kadar, adayların hiçbirinin yüzde 50lik oy oranını geçememesi nedeniyle yapılacak olan ve iki adayın yarışacağı ikinci tur seçime kalamayan Sarkozy, Cumhurbaşkanlığı hayallerine veda etti.

Fransa genelinde 10 binden pozitif tercih bürosunda düzenlenen ön seçimlere katılımın beklenenin üstünde olduğu görülürken, resmi olmayan sonuçlara tarafından, oy veren seçmen sayısı 4 milyonu geçti.

Cumhuriyetçiler partisinin seçmen kartı olan ve iki avro katılım ücreti ödeyen herkesin oy verebildiği ön seçimlerinde yapılan kamuoyu araştırmalarına tarafından, oy kullananlardan yüzde 15i sol görüşlü yüzde 8ise aşırı sağcı seçmen.

Seçimin gerisinde açıklama yapan Sarkozy yenilgiyi kabul ederek 2. turda Fillonu destekleyeceğini söyledi.

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte, kaybeden adayların 2. turda kimi destekleyecekleri en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Şimdiye kadar yapılan yardım açıklamalarına kadar, Sarkozy ve 5. sırada yer bulan Bruno Le Maire Fillonu destekleyecek. 4. sıradaki Nathalie Kosciusko-Morizet​ (NKM) ise seçmenlerine Juppeye oy vermeleri çağrısı yaptı.

Fillon ve Juppe aralarında gerçekleşecek 2. tur adaylık ön seçimi 27 Kasımda yapılacak.

ANKETLER YANILDI

ABD seçimlerinde kamuoyu araştırma şirketlerinin düştüğü yanlış gündeme gelmiş ve seçimlerden sonradan üzerinde en çok durulan konulardan biri olmuştu. Fransa sağının aday adayı belirleme seçimlerinde de aynı bir tablo ortaya çıktı.

Aylardır yayınlanan anket sonuçları Juppe’yi açık ara önde gösterirken, ikincilik koltuğunu Sarkozy’ye, birinci gelen Fillon’u ise üçüncülüğe sabitliyordu. Bütün açıklama ve beklentiler bu yönde iken, sadece seçim arefesinde yapılan bir kamuoyu araştırması Fillon’un oylarını artırdığı sonucunu paylaştı.

Anketlere kadar hayli ayrı bir sonucun çıkmasıyla ilgili yapılan değerlendirmeler, seçimlere solun ve dini kuruluşların müdahalesi olduğu yönünde iddialara niçin oldu. Sarkozy’nin ezeli rakibi sol seçmenin, eski Cumhurbaşkanı’nın 2. tura kalışını alıkoymak için sandığa hücum ettiği ve 3. sıradaki Fillon’a oy vererek Sarkozy’yi oyun dışına ittiği öne sürüldü.

Bir diğer dikkati çeken bahis ise, eşcinsel evliliği yasasına aleyhinde çıkan Katolik dernek ve kurumların ön seçime müdahalesi. Eşcinsel evliliği tasarısı yasalaşırken Fillon, kanunun "eşcinsel çiftlerin evlat edinebilmeleri maddesine" karşı olduğunu açıkladı. Bu tutumu tercih kampanyalarında da tekrarlayan Fillon’a, Fransa’da epeyce dinç olan Katolik dernek ve kuruluşların desteğini getirdiği belirtiliyor.

FILLON VE JUPPE'NİN POLİTİKALARI

Sarkozy’nin Cumhurbaşkanı olduğu bir önceki dönemde başbakanlık koltuğunu emanet ettiği Fillon Rusya, İran ve Esed ile diyaloğun artırılması taraftarı iken, Juppe Esedle masaya oturulamayacağını, Rusya ve İran ile de mesafeli olunması gerektiğini savunuyor.

1993 yılından bu yandan Fransa’da bir çok kere dağıtılmış bakanlıklarda görev üstlenen Fillon’un sözcüsü ise Türk kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Fransa’da yasalaşan 1915 olaylarına dair iddiaların ve yasa tasarılarının en fanatik savunucusu, Marsilya milletvekili Nathalie Boyer, Fillon’un kampanya sözcüsü.

Fillon ve Juppe, Türkiyenin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşısında. Her iki lider de şimdiye değin bir fazla kez “Türkiye’nin AB’de yerinin olmadığını” ifade eden konuşmalar yaptı. Fillon, Türkiye’nin üyeliği konusunda daha sert bir çizgi izlerken, Juppe, daha ihtiyatlı ve sert olmayan bir tavır sergiliyor.

Fransa’da yükselen fazla sağ söylemler, cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyalarını içten etkiliyor. Yabancılar ve müslümanlara karşın atak ve islamofobik söylemlerden her iki liderin de etkilendiği görülüyor. Fillon "Fransanın dinlerle yok İslam dini ile bir sorununun olduğunu" açıklarken, Juppe, Müslümanlara aleyhinde daha sıcak mesajlar veriyor. İki ay önce “İslam Totalitarizmini Alt Etmek” adıyla bir kitap yayımlayan Fillon, burada Fransa’da yaşayan 5 milyondan artı Müslümanı hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

AB ile ilgili iki liderin de yaklaşımı farklı. Fillon, ABde bir Avro Bölgesi Yönetimi kurulması taraftarı, Juppe ise bürokrasinin azaltılması için reform yapılması ve AB savunma gücünün kurulmasından yandan. İki lider de daha zinde bir AB ve AB’de daha çok söz sahibi bir Fransa için çaba mesajları veriyor.

Tercih kampanyası her tarafında tüm adayların üzerinde durdukları 3 önemli konu, eğitim, istihdam ve ekonomik reformlar olarak kayda geçti. Fransa’nın son yıllarda içinde bulunduğu ekonomik durgunluk ve depresyon, genç işsizliği, yatırımların durması gibi konular Fillon ve Juppe’nin de konuşmalarında birincil yer edinen konulardı.

Fransa sağının Elysee Sarayı’na çıkacak adayını vermek nedeniyle tarihinde birincil kere düzenlediği ön seçimlerin birincil turu büyük sürprizlerle sona erdi. “6 ay daha sonra Le Pen’in rakibinin belirleneceği ön seçimler” olarak da görülen oylamaların 2. turu 27 Kasım’da yapılacak. 

Avrupa ülkelerini korku sardı

AB, Avrupalıların sesini duymuyor