Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Başbakan Oldu

Fransa'da Başbakan Manuel Valls'in gelecek yıl yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı aday adayı olup istifa etmesinin gerisinde, Başbakanlık görevine İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve atandı.

Başbakan Manuel Valls, gelecek yıl yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı namzet adayı olup Cumhurbaşkanı François Hollande'a istifasını sunmuştu. 

Bernard Cazeneuve, haziran ayında yapılması planlanan genel seçimlere dek Başbakanlık görevini yürütecek.

Terörle mücadelede aldığı önlemlerle tanınıyor

53 yaşındaki Cazeneuve İçişleri Bakanı olarak atama yaptığı dönemde terörizme aleyhinde aldığı önlemlerle tanınıyor.

Cazeneuve, geçen yıl başkent Paris'te düzenlenen ve IŞİD'in üstlendiği saldırılardan bu yanlamasına ülkede güvenliğin sağlanması konusunda öncü rol üstlenmişti.

2 yıl önce bu göreve getirilen Cazeneuve Ocak 2015'ten bu yandan ülkede 200 kişinin öldürüldüğü saldırılara karşılık saptamak zorunda kaldı

3 adet yeni terörle çaba kanunu ile 1 istihbarat yasasının geçirilmesini savunan Cazeneuve, Paris'te 130 kişinin öldüğü saldırının ardından duyuru edilen OHAL'in de mimarlarından birisi.

İngiliz Reuters haber ajansına tarafından, hukuk eğitimi almış olan Cazeneuve, kimi süre sergilediği "soğuk" tavırlar nedeniyle çalışanları kadar "Kardinal" lakabıyla anılıyor.

Yeni İçişleri Bakanı Bruno Le Roux oldu

Sosyalistlerin parlamentonun alt kanadındaki başkanı Le Roux da Cazeneuve'den boşalan İçişleri Bakanlığı görevine getirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde namzet olmayacağını açıklamıştı

İktidardaki Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Ocak ayında yapılacak ön seçimlerde belirlenmiş olacak. 

Oysa ülkede yapılan kamuoyu yoklamaları, sosyalist adayın, merkez sağın adayı François Fillon ve aşırı sağcı Milli Cephe'nin lideri Marine Le Pen'den birini geride bırakarak ikinci tura kalmasının zorlama olduğunu gösteriyor.