Final Maçına Giderken Uçağı Düşen Ekip Chapecoense, Son Saniye Golünü Önleyip Finale Çıkmıştı!

Brezilya'nın Chapecoense takımı, Güney Amerika'nın en kayda değer ikinci kupası olan Copa Sudamericana'da 1 Aralık Perşembe günü Atletico Nacional takımı ile oynayacağı final maçı için Kolombiya'ya gidiyordu. Ama Chapecoense futbolcularını içeren uçağın düşmesi futbol dünyasını yasa boğdu.

Futbolcuları da taşıyan uçakta 81 birey bulunuyordu. Ne yazık ancak birincil belirlemelere tarafından bu 81 kişiden 76'sı hayatını kaybetti.

Chapecoense takımının final yolundaki son maçında yaşanan çok minik bir ayrıntı, ola ki de tüm bunlara niçin oldu diye sorgulamadan edemiyor insan.

Benzeri final maçıydı. Chapecoense takımı, Arjantin ekibi San Lorenzo ile maçın son dakikalarını oynuyordu. 90+4'te Son Lorenzo o golü atabilse final şansı yitip gidecekti. Futbol dünyası bu trajediyi yaşamayacaktı. Keşke bu hücum gol olsaymış ve Chapecoense elenseymiş.

San Lorenzo'nun evinde oynanan ve 1-1 sonuçlanan birincil maçın gerisinde Chapecoense'nun evindeki maç 0-0 bitince finale çıkan ad Brezilya temsilcisi olmuştu.

Maçın bitiş düdüğünden sonradan Chapecoense takımı futbolcuları final coşkusunu böyle yaşamıştı.

Maçın bitiş düdüğünden daha sonra Chapecoense takımı futbolcuları final coşkusunu böyle yaşamıştı.Maçın bitiş düdüğünden sonra Chapecoense takımı futbolcuları final coşkusunu böyle yaşamıştı.

Bu onların çoğu için ne yazık ama son sevinç olacaktı.

5 gün önce takımı finale kaldığında teknik direktör Caio Junior, "Eğer bugün ölseydim, mutlu bir şekilde ölmüş olurdum" ifadelerini kullanmıştı

Bu onların son görüntüleriydi

Bu onların son görüntüleriydiBu onların son görüntüleriydi

Takımın uçağa binmeden önceki görüntüleri...

Ve bu da onların takım olarak son fotoğrafları oldu.

Bu ise uçağa binmeden önceki bir resim

Bazı futbolcularsa uçaktan bu fotoğrafları paylaşmıştı.

Faciadan yalnızca 1 2 saat önce...

Chapecoense futbolcuları Bölge Ruschel, Marcos Danilo ve Jackson Follmann uçaktan sağ kurtulanlar arasında.

Fotoğraftaki Ruschel'in bilincinin açık olduğu açıklandı. BBC'nin haberinde bulunan bilgiye takriben kazadan daha sonra Ruschel alyansını parmağında yakalamak ve ailesini bakmak istemiş.

Bu fotoğrafta ise betimleme edilemeyecek bir duygu egemen. Sakatlıkları nedeniyle kadro dışı olan 3 futbolcu kendi adlarına şükrediyorlar olur ya, oysa ekip arkadaşlarının harika acısını en derinden onlar yaşıyordur.

Bir trajik durum ise şu: Uçağın havaalanına yalnızca 5 dakika kala düştüğü söyleniyor. 5 dakika! Kazanın sebebi demin net olarak açıklanmadı lakin 5 dakika daha dayanabilse futbol camiası şu lahza alışılagelmiş bir güne uyanmış olurdu.

Kazadan sonra bu sabah kulüp binası önüne gelip birbirine sarılan bu 3 taraftar da akıllarda kalacak gibi duruyor.

Ardından her renkten tüm taraftarlar buraya gelip hayatını kaybedenler için dua etti.

Bu resim ise yaşanan bu acı olayın simgesi haline geldi.

Yaşanan bu acı olaydan sonra futbol dünyası yasa büründü. Çoğu futbol kulübü ve futbolcu Chapecoense için taziyede bulundu.

Kulübün resmi hesabından bu paylaşım yapıldı.

Finalde karşılaşacakları rakibi ise bu paylaşımda bulundu

1949 yılındaki uçak kazasında 18 futbolcusu hayatını kaybeden Torino takımı: Bundan Böyle size kardeşiniz kadar yakınız

Barcelona'da antrenman öncesi futbolcular hürmet duruşunda bulundu.

Real Madrid takımında da futbolcular meslektaşlarını andı