Filistinli gruplardan Netanyahu'ya 'provokasyon' suçlaması

Filistin gruplar, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetinin ülkede meydana çıkan yangınları Filistinlilere aleyhinde provokasyon amaçlı kullandığını ifade etti.

Hamas, Fetih, İslami Cihad hareketi ve Filistin Insanlar Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistin Demokratik Ahali Kurtuluş Cephesi (FDHKC) gibi gruplardan oluşan Milli ve İslami Güçler Topluluğundan yapılan yazılmış açıklamada, "Netanyahu ve hükümetinin yangınları bahane ederek Filistinlilere aleyhinde ırkçı provokasyon politikası yürütmesi" kınandı.

Netanyahu ve hükümetinin yangınları Filistinlilere karşısında provokasyon amaçlı kullandığı açıklanmış açıklamada, "Halkımıza karşısında ırkçı provokasyon politikasını reddediyoruz. Bu suçlamalar, Filistin halkını korkutmuyor bilakis hakkını savunmaya ve işgalcilere aleyhinde mücadeleye teşvik ediyor." ifadelerine yer verildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yangınların kundaklama olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmişti. İsrail polisi de kundaklama şüphesiyle 30 Filistinlinin gözaltına alındığını, bunlardan 8'inin özgür bırakıldığını açıklamıştı.

ARAP MİLLETVEKİLLERİ DE NETANYAHU'YA YÜKLENDİ

İsrail parlamentosu Knesset'teki Arap milletvekilleri, Netanyahu ve hükümetinin, "ülkedeki yangın felaketini Filistinlilere karşı bir provokasyona dönüştürdüğünü" açıklama etti.

Arap milletvekillerini çatısı aşağı toplayan Birleşik Arap Listesinden yapılan açıklamada, Netanyahu'nun hükümetin yangınla mücadeledeki hazırlıksızlığının üzerini örtmek için bu doğal felaketi Filistinlilere yönelik tahrik amaçlı kullandığı belirtildi.

Açıklamada, "Netanyahu'nun Filistinlilere karşın ırkçı korku ve kin ateşini yakması, demokratik olmayan kanunları vermek için fırsat kollayan hükümetin izlediği siyasetin bir parçasıdır." ifadesi kullanıldı.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilerin mahsullerini ve ağaçlarını sistematik bir şekilde ateşe verdiği ve bu şahısların gözaltına alınmadığı vurgulanan açıklamada, Arap vatandaşlara yönelik gözaltılar kınandı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Dünya bitti, sıra uzay savaşına geldi!

DÜNYA

Olay yerinden birincil kareler...

DÜNYA

Brezilyalı futbolcuları içeren uçak düştü!

DÜNYA

Çin'de eski bakanlık yetkilisine ölüm cezası!

DÜNYA

Kanada'da savaş uçağı düştü!

DÜNYA

BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü