Filipinler Devlet Başkanı Duterte'nin korumalarına bombalı saldırı

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin korumalarının bulunduğu askeri konvoya bombalı hamle düzenlendiği bildirildi.

Ordu Sözcüsü Albay Edgard Arevalo, ülkenin güneyindeki Maravi kentinde yer alan askeri bir kampı ziyarete dışarı giden konvoyun güzergahında yol kenarına yerleştirilen bombanın patlatıldığını belirtti.

Saldırıda konvoyda bulunan 7 devlet başkanlığı korumasının ve 2 askerin yaralandığını söyleyen Arevalo, yaralıların hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Arevalo, saldırının peşinde konvoydaki askerlerle saldırganlar arasında çıkan çatışmada birkaç saldırganın yaralandığını ifade etti.

DUTERTE, ZİYARETİNİN ERTELENMESİNİ KABUL ETMEDİ

Duterte de saldırının ardındaki ülkenin kuzeyindeki Nueva Ecija bölgesinde yaptığı açıklamada, korumalarının yaralanmasına rağmen aynı güzergahı kullanacağını ve Butig kasabasındaki operasyonları gözden geçirmek için askeri kampı ziyaret edeceğini belirtti.

Kendisine ziyareti ertelemesinin önerildiğini ancak bunu kabul etmediğini söyleyen Duterte, eğer mümkünse benzer yolu izleyerek Maravi'ye gideceğini vurguladı.

Duterte, her yerde küçük çapta çatışmalar çıkabileceğini açıklama ederek kendisine bir şey olması durumunda Yardımcısı Leni Robredo'nun yerine bakabileceğini kaydetti.

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, saldırıyla ordunun Butig'deki operasyonlara verdiği dikkatinin diğer yöne çekilmek istendiğini ileri sürerek saldırganların konvoyda devlet başkanlığı korumalarının olduğunu olasılıkla bilmediklerini dile getirdi.

Ülkede cumartesi gününden bu yanlamasına Maute örgütünün işgal ettiği Mindanao Özerk Bölgesi'nin Lanao del Sur kentindeki Butig kasabasında işlem düzenleniyor.

Operasyonda şimdiye dek 35 militan öldürüldü, örgütün ele geçirdiği ve arasında belediyeye ait binanın da arasında bulunduğu birçok bölge geri alındı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Tayland'ın dövmeli kralı tahta çıkıyor!

DÜNYA

ABD-Küba arasında bir ilk!

DÜNYA

THY uçağına valiz doldurma aracı çarptı

DÜNYA

Putin ile Trump bu defa ters düştü!

DÜNYA

Sydney'e inen uçakta korkutan türbülans: 7 yaralı

DÜNYA

'Büyükusta'nın feci ölümü!

Anahtar Kelimeler:
ordu filipinler obama duterte abd